Pozyskiwanie wody – destylacja cz.2

Zaimprowizowany destylator słoneczny. Pośrodku naczynia postawić kubek i ułożyć wokół niego kawałek tkaniny. Naczynie napełnić w 1/3 wodą morską. Zakryć naczynie folią plastykową, zawiązać i wystawić na słońce. Promienie słoneczne spowodują parowanie wody i jej skraplanie się na folii. Krople będą ściekać do kubka.

Przelewając wodę destylowaną z jednego naczynia w drugie lub mocno mieszając, powodujemy jej utlenienie i poprawę smaku.
Bardzo dobrym źródłem wody jest gleba bagienna. Trzeba jednak, aby błoto dobrze się ustało przez pół dnia, potem należy je gotować kilka minut.

Najlepszą metodą jest filtrowanie. Do pojemnika, w którego dnie znajdują się małe otwory, wkłada się kilka warstw (zaczynając od dołu) żwiru lub wygładzonych kamyków, węgla drzewnego, piasku albo bardzo miałkiej próchnicy i znowu żwiru.

Inny filtr połowy można zrobić z trójnoga wysokości 1 m z trzema kawałkami płótna przywiązanymi poziomo do kijów. Na górnym płótnie kładzie się żwir, na środkowym – węgiel, a na dolnym – piasek.

Bardzo prosty filtr można zrobić z wiązki traw w formie stożka.

Oczywiście, woda musi być przegotowana. Normalny zapach stęchlizny można usunąć dodając w czasie gotowania trochę węgla drzewnego.

Będąc na morzu, można liczyć tylko na opatrznościowe deszcze, bardziej niezawodne w tropikach, mniej częste w innych strefach. Dużo soku dostarczają złowione ryby. Należy je pokroić w cienkie plastry i żuć bez połykania. Można też wyciskać z ryb wodę między dwiema deszczułkami.

Może to się wydać paradoksem, ale łatwiej znaleźć wodę na pustyni niż na morzu. Na pustyni wykorzystuje się sok kaktusa, kopie studnie (raczej w terenie osadowym niż skalistym), szuka się wody w wąskich szczelinach, zbiera rosę z kamieni i nielicznych roślin.

Wierzby, czarny bez, trzciny, lilie wodne lubią wodę i wilgotne tereny. W ich pobliżu można wykopać dół i zbierać przesączającą się wodę. W strefie porośniętej trawą szukamy miejsc, w których roślinność jest bardziej błyszcząca, łodygi wyższe i bardziej mięsiste. Poszukiwanie wody w takim terenie z pewnością zostanie uwieńczone sukcesem.