Grzyby trujące

Nie ma cech charakterystycznych, które by pozwoliły odróżnić grzyby trujące od jadalnych. Muchomory -najbardziej trujące grzyby, łatwo rozpoznać, ale jest wiele innych grzybów trujących o bardzo różnych owocnikach. Co gorsza, niektóre trujące grzyby przypominają do złudzenia jadalne. Wiele jest różnych oznak pozwalających zidentyfikować dany grzyb jako trujący. Najpewniejszym sposobem
uniknięcia zatrucia grzybami jest zbieranie tylko tych, co do których nie ma się wątpliwości, że są jadalne. Oto kilka najgroźniejszych trujących grzybów kapeluszowych.

Wśród muchomorów znajduje się najwięcej najgroźniejszych grzybów. Nie wszystkie jednak grzyby trujące wyglądają tak jak one. Najbezpieczniej jest więc sprawdzić w atlasie grzybów oraz unikać tych, które budzą wątpliwości.

Muchomor plamisty (Amanita pantherina)
Śmiertelnie trujący. Rośnie w lasach bukowych; ma brązowy, biało nakrapiany kapelusz, białe blaszki i dwa lub trzy pierścienie wokół trzonu.

Muchomor czerwony (Amanita muscaria)
Łatwo go rozpoznać; rośnie zwykle w lasach bukowych i sosnowych. Ma czerwony kapelusz, biało nakrapiany.

Muchomor jadowity (Amanita phalloides)
Śmiertelnie trujący; pojawia się w lasach latem i jesienią. Jego biały owocnik wydziela słodkawo mdły zapach. Młode muchomory jadowite przypominają pieczarki.

Muchomor sromotnikowy (Amanita phalloides)
To najgroźniejszy ze wszystkich muchomorów. Rośnie w lasach, najczęściej pod bukami lub dębami. Ma oliwkowozielony kapelusz, jasny, bulwiasty trzon z dużą pochwą u podstawy i białe blaszki.

INNE GRZYBY TRUJĄCE

Pewne grzyby trujące łudząco przypominają jadalne, które występują na innych obszarach. Na przykład wiele gatunków pieczarek to grzyby jadalne, natomiast żółto zabarwiona odmiana pieczarki – pieczarka żółtawa (Agaricus xanthodermus) jest silnie trująca. Można ją rozpoznać po silnym zapachu jodyny i pojawiających się w miejscach dotkniętych żółtych plamach. Wśród groźnych grzybów trujących należy również wymienić muchomora wiosennego (Amanita phalloides verna) o białym kapeluszu, który najlepiej rośnie pod cienistymi drzewami. Również kilka gatunków grzybów Cortimrius jest śmiertelnie trujących.

ROZPOZNAWANIE TRUJĄCYCH GRZYBÓW

Trujące muchomory łatwo rozpoznać. Wszystkie mają pochwę u podstawy trzonu, białe blaszki pod kapeluszem i pierścienie wokół trzonu.

Muchomor
Ta północnoamerykańska odmiana muchomora czerwonego występuje w lasach iglastych. Po zjedzeniu wywołuje śpiączkę i halucynacje.