Rodzaje śrutu do wiatrówki

Rodzaje śrutu do wiatrówki.

Każdy, kto ma wiatrówkę na rynku bez problemu znajdzie do niej także i śrut, co oczywiście nikogo dziwić nie może. Warto jednak przyjrzeć się temu, jakie rodzaje śrutu wyróżniamy i co je pomiędzy sobą różni. W tym wpisie skupimy się na materiale, z jakiego są one wykonane oraz ich średnicy.

Ołowiane i plastikowe.
Śruty do wiatrówki z punktu widzenia ich materiału podzielić możemy na ołowiane i te, które znajdują się w plastikowym płaszczu. Te pierwsze dodatków dzielą się jeszcze z punktu widzenia kształtu główki. Wyróżniamy tu więc śruty płaskie, półokrągłe, szpiczaste, kuliste oraz drążone. Poza nimi są jeszcze te w plastikowym płaszczu. Ten rodzaj śrutu charakteryzuje się tym, że jest lżejszy i skonstruowany tak, aby początkowo nabierać większych prędkości. Minusem w tym wypadku jest jednak ich celność, ponieważ nie możemy powiedzieć, aby wiatrówka, która jest w ten rodzaj wyposażona była zbyt celna. To akurat ich największy mankament.

Kaliber.
Poza tym podziału dokonujemy ze względu na kaliber. Trudno określić, który kaliber jest lepszy, ale zacznijmy od tego, że wyróżniamy tu śruty kalibru 4,5 oraz 5,5 mm. Oba rodzaje mają swoje dobre i złe strony. Sporą różnicę pomiędzy nimi stanowi jednak cena, ponieważ śruty większego kalibru są znacznie droższe. Dlatego też wielu zauważa, że lepiej nabyć wiatrówkę o mniejszym kalibrze. Jest to rozwiązanie znacznie lepsze pod względem ekonomicznym. Jeśli zatem mielibyśmy wam coś w tej kwestii doradzić, to raczej polecalibyśmy wiatrówki na śrut o kalibrze 4,5 mm.