Gotowanie

Najprostszy sposób przyrządzania posiłków to opiekanie, najczęściej przez trzymanie patyka z nadzianym jedzeniem nad płomieniami lub węglami ogniska. Jeżeli znajdziesz się w trudnej sytuacji, zawsze gotuj każde jedzenie, jeśli nie jesteś całkowicie pewny o jego przydatności. Gotowanie zabija bakterie, pasożyty, usuwa substancje chemiczne. Dzięki gotowaniu potrawy z dziko występujących roślin i zwierząt stają.się smaczniejsze, bardziej apetyczne. Gotowanie umożliwia też trawienie wielu pokarmów. A przede wszystkim zjedzenie gotowanego posiłku doda Ci siły.

Gotowanie na otwartym ognisku – Wystarczy zawiesić menażkę nad ogniskiem. Możesz też poczekać, aż płomienie przygasną i wykorzystać żar.

ZAWIESZENIE KOCIOŁKA

Rożen
Robi go się wbijając w ziemię dwa rozwidlone na końcach kije i kładąc na nich trzeci, prosty kij. Pilnuj, żeby płomienie nie dosięgały kija i nie okopciły kociołka. Gdy potrawa będzie gotowa, przesuń kociołek po wiszącym kiju patykiem.

Trójnóg
Jest bardzo stabilny i prosty w użyciu. Wykonaj trójnóg, na środku przywiąż rosochaty kij. Powieś kociołek na kiju. Możesz zmieniać wysokość, na której wisi kociołek i w ten sposób regulować szybkość gotowania. Przed ustawieniem trójnoga nad ogniskiem poczekaj, aż pozostanie w nim prawie sam żar.

Żuraw
Ten sposób zawieszania kociołka nad ogniskiem jest szczególnie przydatny przy sporządzaniu takich potraw jak gulasz gdy trzeba stale regulować temperaturę. Rozwidlony na końcu kijek wbijamy w ziemię. W rozwidleniu umieszczamy drugi, długi kijek, starając się, by jego koniec zwisał dokładnie nad ogniem. Do niego przymocowujemy kociołek. Drugi zaś koniec przywiązujemy do wbitego pionowo kijka.

WYKORZYSTANIE BAMBUSA
Łodygi bambusa są twarde i puste w środku, można z nich robić wspaniałe garnki. Weź twardy, zaostrzony patyk i łodygę bambusa. Zrób małą dziurkę w każdej przegrodzie dzielącej puste odcinki, nie dziuraw tylko dna. Do łodygi nalej wody, jej poziom nie powinien sięgać pierwszej przegrody od góry. Nachyl łodygę nad ogniskiem, oprzyj ją o rozwidlony kij wbity w ziemię. Ogrzej łodygę, aż woda zacznie wrzeć, wtedy włóż do pierwszego pustego odcinka jedzenie i gotuj na parze.