Przyrządzanie napojów i glonów

PRZYGOTOWANIE NAPOJÓW

Igły drzew zimozielonych, jak sosny (Pinus) czy świerka (Picea), bogate są w witaminy A i C. Można z nich przyrządzić herbatkę. Zbieraj wyłącznie świeże, młode igły, nie mające żadnych przebarwień. Kawę można zastąpić liśćmi cykorii (Chicorium) lub żołędziami (Quercus).

1    Aby przygotować herbatkę z igieł, musisz uzbierać po dwie łyżeczki igieł na szklankę wody. Rozetrzyj je dużym kamieniem.

2    Wrzuć igły na gotującą się wodę. Pozostaw je 5-10 minut, lecz już nie gotuj. Od czasu do czasu zamieszaj.

3 Przecedź napar. Dodaj cukru lub miodu.

INNE NAPOJE

W Australii do herbaty można dodawać liści eukaliptusowych, mających bardzo przyjemny, orzeźwiający smak. Napoje sporządza się również z suszonych kwiatów koniczyny (Trifolium), liści pokrzywy (Urtica) i bluszczyku kurdybanka (Glechoma). Można też zmieszać syrop klonowy (Acer) z wodą.

NATURALNE PRZYPRAWY

Potrawy z roślin dziko rosnących są często mdłe w smaku, lecz można je urozmaicić dodając przypraw i ziół. Dlatego warto zabrać ze sobą gotowe przyprawy – curry, cynamon czy goździki. Można tez zbierać dziko rosnące rośliny, które służą za przyprawy, ususzyć je i mieć na zapas. Przykładem dziko rosnącej przyprawy jest gałka muszkatołowa (Myristica), owoc wiecznie zielonej rośliny występującej na wyspach wschodniej Indonezji. Po ususzeniu nasienie można posiekać lub zetrzeć i dodawać do pieczeni, budyniu oraz potraw z takich roślin jak szpinak czy dyniowate. Smacznymi przyprawami są też dziko rosnące zioła – tymianek czy bazylia.

PRZYRZĄDZANIE GLONÓW

Wodorosty Chondrus można jeść na surowo, suszone lub ugotowane – w postaci galaretowatego budyniu.
Ten glon bogaty jest w jod, minerały oraz witaminy A i B. Spotykany na skalach na płaskim wybrzeżu wiosną i wczesnym latem. Można też żywić się glonami Porphyria, sałatą morską (Uha) i Alarią.

1 Zbierz glony odcinając je od skal nożem. Rozłóż na słońcu, aby wyschły. Będą wówczas bledsze i skórzaste.

2 Opłucz glony z piasku i pokrój na kawałki.

3 Zalej rośliny wodą lub mlekiem i podgrzewaj, aż mieszanina zacznie gęstnieć.

4 Wyjmij wodorosty, dodaj cukru lub owoców.

5 Po schłodzeniu potrawa zastyga. Można ją wyjmować z garnka łyżką. Staraj się jeść potrawę chłodną.