Jak zrobić piec ziemny, piec parowy, piec Yukon?

Piec ziemny

1 Wykop wąski rów o głębokości około 20 cm. Nad nim połóż garnek o wysokości około 25 cm. Obok dna garnka wbij długi kij.

2 Zasyp garnek ziemią lub mokrą gliną, jednocześnie wbij mocniej kij, powstanie wówczas otwór na komin. Uklep ziemię, aby powstała gładka trwała kopuła.

3 Wyjmij kij i użyj go do przytrzymania pokrywki. Rozpal ogień w rowie pod garnkiem, zanim włożysz do garnka jedzenie – poczekaj, aż pozostanie tylko żar.

 

Piec parowy

1 Nad prostokątnym dołem o głębokości 20 cm ułóż prostokąt z patyków, a na nim połóż nieduże kamyki. Podpal prostokąt.

2 Gdy patyki dobrze się przepalą, a kamyki pospadają do dołu, wbij w dno kij, odgarnij węgle, ułóż w dole warstwę trawy, owiń trawą jedzenie i połóż w dole.

3 Staraj się ułożyć jedzenie na środku, gdzie jest najwięcej ciepła. Zawinięte jedzenie przykryj z wierzchu warstwą trawy, a potem przysyp całość ziemią.

4 Wyjmij patyk i nalej do dziurki troszkę wody, aby powstała para.

5 Wypełnij dół ziemią pozostawiając wolny otwór po kiju. Przyklep i zostaw na pięć godzin. W tym czasie jedzenie się ugotuje.

 

PIEC YUKON

Jest to komin nad ogniskiem, do którego można dokładać nawet mokrego drewna. Gotuje się na nim bardzo szybko; garnek z potrawą stawia się na kominie. Wykop dołek i ustaw w nim ognisko – piramidkę, ale nie zapalaj go.
Z kamieni połączonych gliną wznieś nad ogniskiem stożkowaty komin, wierzch i środek oblep gliną, wygładź. Stożkowaty kształt powoduje, że wokół ogniska jest większa przestrzeń, a do ognia dochodzi więcej tlenu, więc pali się lepiej. Podpal koniec długiego kija i włóż z góry do komina. Na początku dodawaj dużo suchego drewna, żeby się porządnie rozgrzał. Gdy będzie już nagrzany, możesz kłaść nad kominem mokre drewno – będzie się suszyć, lub garnek z jedzeniem.

Efektywne spalanie – Piec Yukon bardzo oszczędnie zużywa paliwo i daje dużo ciepła.