GOTOWANIE NA ROZŻARZONYCH KAMIENIACH

GOTOWANIE NA ROZŻARZONYCH KAMIENIACH

1 Ułóż obok siebie kilka dużych, płaskich kamieni. Nie używaj do tego łupków ani żadnych skał warstwowych, pokruszą się pod wpływem ciepła.

2 Na kamieniach połóż igliwie i małe gałązki, a na nich suche patyki. Podpal igliwie. Zostaw ognisko, niech się pali, aż pozostanie tylko popiół. W tym czasie przygotuj jedzenie.

3 Wiązką zielonych gałązek zmieć popiół z powierzchni kamieni. Uważaj, by nie dotknąć ich ręką, gdyż będą bardzo gorące.

4 Połóż jedzenie na kamieniach. Jeżeli trzeba coś piec na wolnym ogniu, ułóż go z brzegu, tam kamienie nie są tak gorące. Dokładaj kolejne porcje jedzenia, dopóki kamienie nie ostygną. Pod nimi można zagrzebać ziemniaki ze skórką i upiec je w popiele.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

■ Potrawy z dzikich roślin i zwierząt są o wiele smaczniejsze po dodaniu ziół lub przypraw. Nie żałuj też świeżego czosnku i cebuli; używaj kostek rosołowych.

■ Najłatwiejszym sposobem przyrządzania posiłków jest gotowanie wody i wrzucanie do niej naraz wszystkiego. Mieszanie wszystkiego – od rybek w puszce po słodkie herbatniki i suszone owoce w jednym garnku – może wydać się potrawą nie do zjedzenia, ale z dodatkiem curry takie danie nabierze wspaniałego smaku.

■ Jeżeli gotujesz potrawy, nie wylewaj wywaru, zawiera on bowiem wiele substancji odżywczych, które są wypłukiwane z mięsa i warzyw. Nie wypijaj natomiast wywaru powstałego po wygotowaniu szkodliwych substancji.