Harpun – przynęta

Harpun – Pułapka

1 Przygotuj prostą, cienką gałąź i obetnij boczne pędy. Tak łowi się ryby w głębokiej wodzie.
2 Zaostrz grubszy koniec kija. Ostrożnie włóż w ognisko, aby go wzmocnić. Wyrównaj powierzchnię kija poniżej ostrza aby była płaska. W tym miejscu przywiąż pułapkę.
3 Po obu stronach harpuna przywiąż ostre patyki; powinny być ułożone blisko siebie i wystawać nad ostrze. Utrudnią rybie wicie się i ucieczkę. Na koniec rozegnij patyki pułapki i włóż między nie prosty patyk, który wypadnie, gdy tylko harpun napotka opór. W ten sposób ryba natychmiast zostanie ściśnięta patykami.

Harpun z kolcami

1 Ponacinaj koniec długiego, prostego kija tak, by można było włożyć tam kolce.
2 Włóż kolczaste patyki do dzidy i przywiąż je. Muszą być mocne, aby uporać się nawet z ciężką rybą.
Gotowa dzida
Nie połam kolców o skały czy kamienie na dnie rzeki. Do wyciągania ryb najlepiej użyj podbieraka.

Przynęta
Przynętę można rozsypać po powierzchni wody, zaczepić na haczyku lub włożyć w pułapkę. Dobrą przynętą są owady, małe owoce, robaki, chleb, surowe mięso i kawałki ryb. Żywa przynęta przyciąga ryby, ponieważ się porusza podobnie jak zraniona zdobycz, którą łatwo schwytać. Tajemnica udanych połowów tkwi często w podawaniu rybom ich zwykłego pokarmu na przynętę.

Łowiąc ryby bardzo uważaj, aby prowizoryczny sprzęt się nie rozleciał, bo możesz wypuścić to co właśnie złapałeś, a na dodatek stracić równowagę i wpaść do wody. Grozi to nie tylko utopieniem, możesz na przykład dostać zapalenia płuc czy jakiejś choroby zakaźnej. Nigdy nie wchodź do wody bez kija, którym możesz się podeprzeć, a także sprawdzać grunt przed sobą. Pamiętaj też, że w pobliżu może czaić się drapieżnik, który przyszedł napić się wody lub złowić ryby.