Sprzęt wędkarski

Umiejętności łowienia ryb nabywa się w dużej mierze dzięki licznym próbom, błędom, a także cierpliwości. Bez profesjonalnego, mocnego sprzętu nawet złapanie ryby nie oznacza jeszcze, że uda się ją wyciągnąć na brzeg. Ryba może się zerwać i odpłynąć. Ryby chwyta się oszczepem, na błystkę, haczyk, w pułapki, sieć, można je nawet łapać gołymi rękami. Haczyki oraz muszki i spławiki można zrobić
niemal ze wszystkiego co dostarczy nam zarówno przyroda, jak i zapasy w plecaku. Zamiast żyłki możesz użyć długiej trawy; do łowienia zaś wykorzystaj żyłkę z zestawu podstawowego. Wędzisko można przygotować z długiego kija. Uważaj, by prowizoryczna wędka nie połamała się w momencie, gdy ryba zacznie brać; najlepiej przygotuj od razu podbierak.

Haczyk z kolca

1 Utnij kawałek łodygi jeżyny długości około 2,5 cm z długim, mocnym kolcem.
2 Zrób nacięcie scyzorykiem wokół końca, wówczas linka nie ześlizgnie się z haczyka.
3 Umocuj linkę okręcając ją kilka razy wokół łodygi we wcięciu.
Gotowy haczyk
Takiego haczyka można użyć do łowienia ryb, które połykają całą przynętę, jak węgorze czy sumy. Może się jednak na niego złapać także inna ryba.

HACZYK Z GWOŹDZIA I MUSZKA Z PIÓRA

1 Muszka ma przypominać przynętę, którą ryba połknie razem z haczykiem. Zaobserwuj, czym żywią się ryby w danej okolicy, a potem wykonaj odpowiednią muszkę. Prosty haczyk można zrobić ze zgiętego gwoździa. Mocno przywiąż do niego żyłkę.
2 Umocuj nad haczykiem piórko; przypomina ono owada, może więc przyciągnąć rybę. Przeciągnij przynętę po powierzchni wody, potem wielokrotnie zanurz haczyk w wodzie, może ryba zechce go złapać.
Gotowa muszka
Przymocuj mocno żyłkę do haczyka, aby go nie stracić, gdy ryba zacznie brać.

SPŁAWIK Z OWOCU DZIKIEJ RÓŻY I HACZYK Z AGRAFKI

1 Spławik można wykonać z różnych materiałów. Jeżeli chcesz do tego użyć owocu dzikiej róży, zrób w nim dziurkę nożem, ostrym patykiem lub kolcem.
2 Przeciągnij żyłkę lub sznurek przez otwór. Spławik utrzymuje linkę z haczykiem na pewnej głębokości.
3 Przywiąż krótkie patyczki powyżej i poniżej spławika, aby nie przesuwał się po żyłce.
4 Przyczep haczyk (w tym wypadku agrafkę) w odpowiedniej odległości od spławika.