Przyrządzanie pokarmu z roślin

Zbieranie roślin w celu przygotowania posiłku nie ogranicza się do znajdowania różnych roślinek, które wydają się nam jadalne. Zawsze trzeba znaleźć dużo roślin jednego gatunku, żeby móc przyrządzić z nich odpowiednią porcję, którą się najesz. Lepiej zbierać rośliny tylko kilku gatunków, ponieważ zmniejsza to prawdopodobieństwo włączenia do posiłku przypadkowej trucizny. Przy zbieraniu roślin pamiętaj o pozostawieniu części z nich, żeby gatunek mógł się zregenerować. Pogniecione rośliny bardzo szybko psują się, staraj się więc zbierać je w pudełko, torbę lub inny pojemnik.

WYKOPYWANIE KORZENI

Wiele roślin magazynuje w korzeniach skrobię, co umożliwia im przetrwanie zimy. Wiosną skrobia zamieniana jest na cukier, który odżywia młode pędy. Dlatego też najwięcej wartości mają korzenie zbierane jesienią, wiosenne zaś są słodsze. Jeżeli jednak będziesz zbierać korzenie wiosną – uważaj. Wiele roślin nie wypuściło jeszcze pędów i liści, możesz więc mieć kłopoty z rozpoznawaniem gatunków.

PRZYRZĄDZANIE KORZENI

Korzenie powinno się przygotować i ugotować zaraz po ich zebraniu, aby się nie zepsuły. Trzeba je dokładnie oczyścić, ale nie obierać ze skórki, gdyż skórka zawiera wartościowe witaminy. Pokrój korzenie w kawałki i ugotuj w wodzie. Gotowanie usuwa gorycz zawartą w niektórych korzeniach. Gotuj je do miękkości, aż z łatwością da się w nie wbić widelec.

MIELENIE MĄKI

Większość nasion nie można dobrze strawić, dopóki nie zmiele się na mąkę. Taki produkt można dodawać do potraw duszonych, lub zmieszać z wodą i zrobić ciasto. Mąkę można otrzymać także z wielu orzechów, a także z korzeni i przekwitłych kwiatów.

1    Zbierz ziarno nachylając kłosy traw nad woreczkiem. Potrząśnij kłosem lub skrusz kłos ręką. Rozłóż nasiona na słońcu, aby wyschły.

2    Oddziel plewy od ziarna podrzucając w pojemniku. Plewy są lżejsze, dlatego podmuch powietrza unosi je znad pojemnika.

3    Rozetrzyj ziarna na mąkę między dwoma kamieniami. Dolny powinien być duży, płaski, z wgłębieniem pośrodku. Drugim kamieniem pocieraj równomiernie, okrężnym ruchem.