Przewidywanie pogody po wyglądzie chmur

Pogoda to zespół zjawisk atmosferycznych, które zachodzą w określonym miejscu i czasie. Tym różni się od klimatu, który na stałe określa zjawiska na danym obszarze, że dotyczy tylko określonego momentu. Lokalne zmiany pogody wywołane są różnicami ciśnienia powietrza oraz temperatury. Zależnie od ukształtowania terenu pojawiają się wiatry i opady. Na wybrzeżach morskich wieją bryzy – wiatry zmieniające kierunek. W dzień wieją znad morza na ląd, w nocy odwrotnie. Niektóre obszary, na przykład centralne tereny kontynentów, cechuje bardzo stabilna pogoda, inne wręcz przeciwnie – kapryśna i zmienna.

Zjawiska atmosferyczne

Niektóre zjawiska decydujące o stanie pogody mają charakter wyłącznie lokalny. A są też takie, które mają zasięg globalny, wpływają na pogodę w miejscach odległych o setki kilometrów, na przykład potężne huragany.

Przewidywanie pogody po wyglądzie chmur

To dostrzegalny wzrokiem zbiór kropelek wody. Obecność chmur, ich rodzaj, rozmiary świadczą o ruchach powietrza w atmosferze, rozkładzie ciśnienia, temperaturze, to pozwala prognozować pogodę na najbliższe godziny. Im wyższy pułap chmur, tym ładniejsza i stała pogoda. Oznaką ładnej pogody są płynące wysoko na niebie małe, białe obłoczki. Chmury burzowe zaś wiszą na ogół nisko nad ziemią, są duże i czarne. Bardzo niskie chmury, dotykające niemal ziemi, wywołują mgły.

Cumulonimbus

Chmury kłębiasto-deszczowe; oznaczają nadejście deszczu bądź gradu, silne wiatry i burze. Te ciemne, ciężkie chmury, spiętrzone na podobieństwo wieży, tworzą niekiedy u szczytu rozszerzoną część nazywaną kowadłem. Często zachodzą w nich wyładowania atmosferyczne – grzmoty i pioruny.

Cumulus

Chmury kłębiaste w kształcie poduszek; wskazują ładną pogodę. Jeśli jednak cumulusy zbijają się w większe chmury i ciemnieją, zapowiadają deszcz. Chmury kłębiaste dostrzeżone nad otwartym oceanem mogą być oznaką zbliżającego się lądu.

Stratocumulus

Chmury kłębiasto-warstwowe; niekiedy gromadzą się nad chmurami kłębiastymi i rozciągają grubą warstwą. Padają z nich często przelotne deszcze, które ustają pod wieczór.

Cirrus

Chmury pierzaste; mają wygląd przypominający włókno i biały, jedwabisty połysk. Powstają na dużych wysokościach, przy dobrej pogodzie. Tak wysoko w atmosferze panują niskie temperatury, dlatego składają się one z drobnych igiełek lodu.

UKSZTAŁTOWANIE POWIERZCHNI A POGODA

Cień opadowy

Wilgotne wiatry wynosząc masy powietrza ku górze przy zetknięciu się z pasmem wzniesień tracą wilgoć w postaci deszczu.