Su-25

Su-25

Zgodnie z obietnicą, przedstawiać będę w cyklicznych odcinkach te rodzaje rosyjskiej broni, z którymi moglibyśmy się spotkać w przypadku inwazji na nasz kraj ze strony sił ZbiR. Dziś „koń roboczy” lotnictwa Federacji, czyli samolot Su-25.
Suchoj 25-ty to jednomiejscowa, poddźwiękowa maszyna stworzona przez Sowietów pod koniec lat 70-tych, jako samolot szturmowy przeznaczony do bezpośredniego wsparcia pola walki. W nomenklaturze NATO określany kodem FROGFOOT.

Jest to typowy „latający czołg” – konstrukcja kadłuba i kokpitu pilota jest znacznie opancerzona. Samolot testowany był podczas wojny afgańskiej, gdzie wykazał się dużą skutecznością w zwalczaniu Mudżahedinów; stosunek strąceń (głównie za sprawą amerykańskich zestawów AIM Stinger) do udanych misji, był bardzo korzystny dla strony sowieckiej. Konstrukcja była stale doskonalona przez lata produkcji, stworzono m.in wersje o zwiększonym udźwigu przenoszonego sprzętu, do działań nocnych, oraz do startów z lotniskowców. Jako ciekawostkę należy dodać fakt, że Su-25 jako jedna z nielicznych maszyn na świecie, może bezpiecznie operować z lotnisk o podłożu gruntowym. Jednak największą jego zaletą jest fakt, że ma on możliwość przenoszenia aż czterech i pół tony uzbrojenia podwieszonego na dziesięciu węzłach pod skrzydłowych (np 8 bomb o wagomiarze pół tony każda). To, plus stałe działko pod kadłubowe kal. 30mm, tworzą z Suchoja 25 swoistego króla zniszczenia podczas nalotów na miasta, skupiska zurbanizowane, osiedla itp. Jak już wspomniałem na wstępie, samolot ten jest odporny na działanie ognia broni strzeleckiej. W Afganistanie odnotowano udane lądowanie maszyny, na której widniało ponad 150 śladów postrzałów. Fakt „pancerności”, jak i przyzwoity promień działania (około 680 km) przy prędkości średniej 850 km/h, tworzą z Su-25 podstawowy wojenny samolot Federacji.

Zatem zgodnie z założeniem, na potrzebę artykułu, musimy wybrać jakie środki walki są najbardziej pożądane w niszczeniu tych maszyn. Zarówno konflikt afgański (40 utraconych maszyn) jak i wojna w Gruzji z 2008r (cztery strącenia), jednoznacznie wykazały skuteczność przenośnych zestawów przeciwlotniczych typu Stinger, Igła, czy nasz Grom. Odpalane praktycznie z każdego miejsca w „stadzie” (kilku strzelców z wyrzutniami jednocześnie), dają szanse na skuteczne trafienia przelatujących nisko maszyn. Zestawy takie są sprawdzonym predysponowanym środkiem walki przeciwko SU-25.