Kształtowanie umiejętności harcerzy- Metoda EDGE

Kształtowanie umiejętności harcerzy- Metoda EDGE

Przyjmując nowych podopiecznych do naszej drużyny, musimy nauczyć ich wielu różnych technik harcerskich. Węzły, stosy ogniskowe, szyfry… Jak uczyć, by nauczyć?

Jedną z metod nauki nowych umiejętności jest metoda EDGE.

E- explain- wytłumacz

D- demonstrate- zademonstruj

G- guide- poprowadź

E- enable- włącz, aktywuj, uruchom (pozwól wykonać samodzielnie)

Wytłumacz

Weźmy za przykład budowanie stosu ogniskowego. Najpierw wytłumacz podstawowe informacje dotyczące danego stosu ogniskowego. Po co go rozpalamy, jakiego drewna i podpałki używasz. Opisz pokrótce jak wygląda budowanie.

Dzięki temu krokowi, informacja jest przekazana po raz pierwszy, ogólnikowo, ale pozwala zrozumieć zamysł danej umiejętności. Przekaż uczestnikom, że jeszcze nie czas na pytania. W tej chwili powinni wysłuchać (byle ciekawie i w miarę szybko, wykład o ogniskach to słaby pomysł).

Zademonstruj

Teraz przyszedł czas na pokazanie krok po kroku co zrobisz by stos wyszedł idealnie. Rozbij na czynniki pierwsze każdą wykonywaną czynność, pozwól z bliska zobaczyć hubkę, zwróć uwagę na różnice między pierwszymi dokładanymi patykami a tymi na końcu. W tym kroku zachęć do zadawania pytań. Efektem tego punktu ma być piękny stos ogniskowy wykonany przez prowadzącego.

Zauważ, że zaraz po wysłuchaniu w pierwszym punkcie, aktywizujesz wzrok dzieci. Harcerze najpierw USŁYSZELI jak co zrobić, a teraz WIDZĄ. Dodatkowo sam udowadniasz że masz daną umiejętność i nikt nie musi wierzyć na słowo 😉

Może być tak, że ciężko Ci będzie skupić uwagę harcerzy na tym co mówisz. Dlatego sprawdź artykuł Dlaczego harcerze nie słuchają

Poprowadź

Kiedy zademonstrowałeś jak wygląda budowanie stosu, pozwalasz na to, by uczestnicy sami spróbowali. Uzbrój się w cierpliwość, wytłumacz ponownie jeśli trzeba, wcześniej dostarcz materiały (albo sami zbierzcie). Popraw popełniane błędy i wytłumacz dlaczego jest tak, jak zaprezentowałeś wcześniej. To wciąż etap nauki- jeszcze nie można stwierdzić, że ktoś w pełni nabył daną umiejętność, ale sam może DOŚWIADCZYĆ jej na własnej skórze. W razie potrzeby- powtórz wszystko od nowa.

Pozwól wykonać samodzielnie

Kiedy masz pewność, że wszystkie poprzednie kroki zostały zrealizowane, sprawdź wiedzę harcerza poprzez zbudowanie stosu bez Twojej ingerencji. Efektem powinno być piękne, idealnie palące się ognisko 🙂

Metoda EDGE pozwala na naukę poprzez trzy zmysły – wzroku, słuchu i dotyku. Aktywowanie ich właśnie, jest kluczowe do pełnego zrozumienia danej czynności i zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo nabycia umiejętności. A o to przecież nam wszystkim chodzi!