Wykrywacze metalu – jak wybrać ten najlepszy?

Wykrywacze metalu – jak wybrać ten najlepszy?

Każdy zapalony miłośnik poszukiwania „skarbów” prędzej czy później stanie przed niełatwym zadaniem wyboru pierwszego w swoim życiu wykrywacza metalu. Na polskim rynku można znaleźć szeroką gamę zarówno rodzimych, jak i zagranicznych wykrywaczy metalu. Aby sprostać wymaganiom klientów producenci detektorów prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach technologicznych. Mnogość dostępnych modeli może przyprawić o zawrót głowy i skutecznie zniechęcić do kupna detektora. Zatem, na co należy zwracać uwagę wybierając wykrywacze metalu? Jakie kryteria trzeba wziąć pod uwagę?

Tryb pracy wykrywacza.
Można wyróżnić dwa podstawowe tryby pracy wykrywaczy metalu: statyczny oraz dynamiczny. Detektory dynamiczne są skuteczniejsze, ponieważ lepiej niż wykrywacze statyczne selekcjonują i dyskryminują metale. W przypadku detektorów dynamicznych należy poruszać nimi bezpośrednio nad szukanym obiektem. Bardzo dobrze sprawdzają się podczas poszukiwań małych metalowych przedmiotów, na przykład monet. Z kolei detektory statyczne znacznie lepiej sprawdzają się podczas wykrywania większych przedmiotów, znajdujących się głębiej. Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której wykrywacz może pracować na obu trybach pracy, które wzajemnie się uzupełniają.

Wielkość cewki.
Zasada jest tu bardzo prosta, bowiem im większą cewką dysponuje wykrywacz, tym głębszą penetrację można uzyskać. Jednakże zbyt duża cewka nie sprawdza się podczas wykrywania drobnych przedmiotów. Dlatego poszukując małych obiektów warto wymienić ją na mniejszą.