Rośliny magazynujące wodę

W naturze wodę można czerpać nie tylko ze strumieni, rzek czy bijących źródeł. Są również inne naturalne źródła wody pitnej – rośliny, krew czy na przykład żaby z gatunków przystosowanych do życia na pustyni. Tubylcy na ogół wiedzą, gdzie na danym terenie można znaleźć wodę, która jest dla nich najważniejszym bogactwem
naturalnym. Korzystając z naturalnych źródeł wody zawsze pamiętaj, byś nie zakłócił istniejącej w danym środowisku równowagi, która pozwala miejscowym przeżyć. Nie wolno zepsuć lub zanieczyścić studni albo innego miejsca czerpania wody, ani też marnować tego życiodajnego bogactwa naturalnego.

ROŚLINY MAGAZYNUJĄCE WODĘ
Wiele roślin gromadzi wodę w korzeniach, liściach lub łodygach. Niektóre z nich po to, by przywabić i chwytać owady, inne wydzielają płyny, które ludzie mogą odsączać i pić w razie potrzeby. Oto kilka roślin z różnych stron świata, które magazynują wodę.

Stapelia
Jak wiele soczystych roślin, gromadzi ona wodę w łodydze. Pragnienie można ugasić również żując jej mięsiste liście.

Dzbanecznik (Nepenthes)
W liść w kształcie dzbaneczka wpadają owady, które topią się w wodnistym płynie. Można z dzbaneczka napić się wody, ale należy najpierw ją przecedzić.

Akacja (Acacia)
Magazynuje wodę w korzeniach znajdujących się tuż pod powierzchnią ziemi.

Neoregalia
Ta roślina gromadzi wodę w łodydze; ma jadalne liście, które można żuć, gasząc pragnienie.

Opuncja (Opuntia)
Niektóre kaktusy, takie jak opuncja, mają mięsiste, podobne do liści, łodygi, które można żuć, wysysając z nich wodę.

Kaktus (Ferocactus, Echinocactus)
Spotykając taki kaktus w kształcie baryłki, nie musimy obawiać się, iż mleczny sok tej rośliny nam zaszkodzi (patrz strona obok). Różne gatunki tych kaktusów osiągają wysokość do 1 metra.

INNE ŹRÓDŁA
Wiele palm wytwarza słodki syrop, który można uzyskać z kwitnących pędów. Rośliny wegetujące na pustyni magazynują wodę w korzeniach lub pędach podziemnych. Trudno jednak takie rośliny znaleźć i wykopać. Pewne gatunki żab australijskich i afrykańskich przechowują wodę w swoich ciałach.