Dom z darni

Dom z darni

1    Brykiety z darni lub torfu zastępują cegłę, układa się z nich mur bez użycia zaprawy. Budowę domu z darni należy rozpocząć od wycięcia kilku jednakowej wielkości brykietów. Darń należy ciąć w brykiety podobne do cegieł.

2    Ułóż pierwszą warstwę brykietów wyznaczając jednocześnie obrys ścian chaty. Zostaw przerwę w ścianie frontowej na wejście. Podłoże, na którym wznosi się domek, musi być płaskie, równe i twarde. Weź pod uwagę, że będzie musiało udźwignąć znaczny ciężar darniowych ścian i dachu bez fundamentów.

3    Stopniowo wznoś ściany chaty układając brykiety tak. jak układa się cegły. Po postawieniu każdej warstwy sprawdź, czy ściana trzyma się pionu oraz czy jest dostatecznie stabilna. Staraj się utrzymać cały czas kąt prosty między ścianami.

Każdą z darmowych cegiełek układaj na spojeniu dwóch brykietów znajdujących się pod nią.

4    Ścianę frontową podciągnij wyżej niż tylną, uzyskując spad dachu, który powinien być nachylony w stronę, wiejących na ogół wiatrów. Po pochyłym dachu łatwiej spływa deszcz i osuwa się śnieg.

Framugę drzwi najlepiej zrobić z drewnianych bali. Belka poprzeczna powinna być na tyle mocna, żeby wytrzymała ciężar kilku warstw brykietów.

5    Dach pokryj płatami torfu, trawą ku górze. Wszelkie dziury w ścianach łataj gliną. Po tygodniach deszczu, wiatru i słońca ściany z darni zamienią się w gładki, mocny, wypolerowany i spoisty mur.