Poruszanie się w dżungli – niebezpieczeństwa

RODZAJE DŻUNGLI

Bujne poszycie
Wtórny las równikowy wyrasta na obszarach, na których ludzie wypalili drzewa, by móc uprawiać ziemię. Po zbiorach opuścili wypalone polany i las zaczął na nowo odrastać. Światło słoneczne dotarło do samej ziemi powodując bujny wzrost roślinności poszycia. Bardzo trudno przedzierać się przez zieloną gęstwinę typową w tym rodzaju dżungli.

Zielone sklepienie
W pierwotnym lesie równikowym drzewa osiągają 60 metrów wysokości, a ich korony tworzą zwarte zielone sklepienie, które zatrzymuje promienie słoneczne. Oglądane z góry zapada się i wznosi wraz z ukształtowaniem terenu, który porasta dżungla. Większość zwierząt zamieszkuje właśnie górne piętra lasu, przemieszczając się z korony na koronę.

Cienisty las
Poniżej sklepienia pierwotnej dżungli roślinność jest bardzo rzadka, z powodu braku słońca. Z góry zwisają długie liany, a drobniejsi przedstawiciele świata roślin i zwierząt starają sobie znaleźć miejsce i skrawek słońca na różnych poziomach wilgotnego, mrocznego lasu.

PORUSZANIE SIĘ W DŻUNGLI

W pierwotnym lesie równikowym chodzenie nie nastręcza większych trudności. Natomiast przedzieranie się przez gęstą, zbitą roślinność wtórnej dżungli przychodzi z najwyższym trudem. Konieczność torowania sobie drogi maczetą znacznie opóźnia tempo marszu, który staje się bardzo męczący. Jest to tym bardziej uciążliwe, że wiele pnączy i splątanych lian ma ostre kolce, a wkoło lata wiele gryzących owadów. Jeśli zaplączesz się już w jakieś kolczaste pnącze, najlepiej powoli się cofać powtarzając w odwrotnej kolejności ruchy, które uwięziły cię w pułapce.

Trzcinopalmy
Niektóre gatunki trzcinopalm mogą podrzeć ubranie na strzępy. Jeśli zaplączesz się w taką roślinę, musisz spokojnie czekać, aż ktoś Cię oswobodzi.

RYTM DNIA

Im bardziej zbliżamy się do równika, tym regularniejszy staje się naturalny, dobowy rytm dni i nocy. Na obszarach wzdłuż równika świt i zmierzch następuje dokładnie o tej samej porze każdego dnia roku. Nawet deszcze dostosowują się do tego rytmu padając zwykle o tej samej porze, tuż przed zmrokiem. Nie ma tam szarej godziny, jak na obszarach o większej szerokości geograficznej, zmierzch zapada od razu, ciemności błyskawicznie kryją ziemię. Dzień najlepiej zaczynać o świcie i pracować lub maszerować do południa, a potem odpoczywać w czasie największego upału. Będąc w drodze, należy zacząć rozglądać się za miejscem na biwak już około trzeciej po południu, by nie dać się zaskoczyć ciemnościom.

NIEBEZPIECZEŃSTWA

Na podróżnika czyha w dżungli wiele niebezpieczeństw – od dzikich zwierząt po groźne choroby, takie jak malaria. Pobyt w ciągłej wilgoci może stać się przyczyną grzybicy stóp, dlatego należy regularnie myć nogi i przesypywać talkiem. Zawsze też przed założeniem ubrania trzeba go strząsnąć, gdyż nocą mogły się w nim zagnieździć jadowite węże lub pająki. Przed wyruszeniem w tropiki weź szczepionkę na malarię i miej zawsze w apteczce leki na tę chorobę. Ruszając w las nie żałuj środków przeciwko owadom; smaruj się nimi grubo, a nocą rozwieszaj moskitiery.

Śmiertelny wróg
Samica komara widliszka (Anopheles) może przenosić zarodźca wywołującego malarię (inaczej zimnicę).

Usuwanie pijawek
Pijawki przyssanej do ciała nie należy odrywać, ponieważ szczęki mogą pozostać i wywołać zakażenie. Należy ją przypalić rozżarzonym patykiem lub środkiem owadobójczym, aby rozluźniła uścisk, i dopiero odczepić.