Rodzaje gazu pieprzowego.
Gaz pieprzowy może być świetnym środkiem skutecznej samoobrony, napastnik jest tutaj rażony substancją drażniącą, która powoduje reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, oraz znacznie utrudnia oddychanie. Możemy wybrać gaz w formie żelu, spreju lub miotacza pistoletowego. Która z tych form jest najbardziej skuteczna?
Gaz pieprzowy w żelu
Substancja jest zamknięta w małym pojemniku z dyszą. Po naciśnięciu spustu, gaz wydobywa się w wąskiej stróżce. Zaletą tego rozwiązania jest większy zasięg, oraz mniejsze ryzyko trafienia samego siebie pod wpływem wiatru. Niestety, wąska stróżka gazu wymaga od nas większej celności, a co za tym idzie, zachowania zimnej krwi w sytuacji zagrożenia.
Gaz pieprzowy w spreju
W tej formie, substancja jest zawarta w małym aerozolu. Naciśnięcie spustu sprawia, że gaz wydobywa się w formie chmury, tak jak np. lakier do włosów. Ma mniejszy zasięg od żelu, jest bardziej podatny na wiatr, ale za to łatwiej nim trafić przeciwnika lub większą grupę, nawet pomimo dużego stresu.
Miotacz pistoletowy
Działa niemal identycznie jak żel, ale pojemnik jest zabudowany imitacją broni, co stanowi skuteczny czynnik psychologiczny. Napastnik może się wystraszyć, że dysponujemy prawdziwą bronią palną i istnieje szansa, że zrezygnuje z ataku.
Który wybrać?
Gaz pieprzowy w dowolnej formie może być bardzo skutecznym środkiem samoobrony. Żele cechują się większym zasięgiem i odpornością na wiatr, lecz wymagają większej celności. Sprej pozwala skutecznie razić większą grupę napastników pomimo stresu, jednak należy tutaj uważać na wiatr, który może skierować chmurę przeciwko nam. Miotacz może natomiast wystraszyć napastnika, jednak ma on większe gabaryty od gazu w samym pojemniku.