Posługiwanie się liną

Lina służy do wielu celów, ale trzeba umieć się nią posługiwać i o nią dbać. Liny asekuracyjnej (wspinaczkowej) można użyć do wyciągnięcia zakopanego samochodu, ale trzeba pamiętać, że wówczas traci swoją elastyczność oraz wytrzymałość. Dlatego nie zapewni ona w przyszłości bezpiecznej asekuracji. Wykorzystuj raz jeden, raz drugi koniec liny, aby uniknąć nadwerężenia jednej z jej części. Nigdy nie obciążaj liny, na której są supły, ponieważ grozi to jej poważnym uszkodzeniem. Utrzymuj linę w czystości. Po użyciu sklaruj ją i starannie zwiń. Nigdy nie noś w plecaku nie sklarowanej liny.

UTRZYMANIE W CZYSTOŚCI
Wilgoć, mocne słońce czy owady mogą uszkodzić linę wykonaną z włókien naturalnych. Liny z włókien syntetycznych mogą zaś się nadtopić w wysokiej temperaturze lub zniszczyć trąc o krawędź skały pod dużym obciążeniem. Trudno się nimi posługiwać i utrzymać w ręku, gdy namokną. Drobiny brudu w splotach liny uszkadzają włókna, dlatego należy dbać o to, by zawsze była czysta. Zabłocone, brudne liny trzeba myć wodą z mydłem (lepiej nie stosować silniej działających środków chemicznych). Mokrą linę wysuszyć, ale w ocienionym miejscu i z dala od ognia.

Uszkodzenie rdzenia
Brak widocznych uszkodzeń zewnętrznego oplotu, mimo tego lina nie nadaje się do użycia, może się bowiem zerwać pod obciążeniem.

Uszkodzenie oplotu (koszulki)
Wytnij uszkodzone odcinki; pozostałe kawałki używaj do wiązania, na pasek, pętlę lub do innych celów.

KLAROWANIE I ZWIJANIE LINY
1 Zanim zaczniesz zwijać linę, przeciągnij ją całą w dłoniach odkręcając supły i tak zwane „precle”, które tworzą się pod wpływem różnych naprężeń.
2 Przytrzymuj nogą kolejne zwoje liny na ziemi. Jeśli podłoże jest brudne lub wilgotne, linę trzeba zwijać w ręku.
3 Zwijaj linę dotąd, dopóki nie zostanie długość jednego zwoju. By zabezpieczyć sklarowaną linę przed rozwinięciem się, zrób pętlę.
4 Długim końcem owiń kilkakrotnie linę wraz z pętlą. Dobrze ściśnij pętlę, ale na końcu zostaw wolne oczko.
5 Owinięty odcinek powinien mieć około 10 cm; spod niego powinna wystawać nieduża pętelka.
6 Przez oczko w pętelce przełóż koniec, którym oplatałeś zwoje i zaciągnij mocno.
7 Pociągnij za koniec liny, od którego zacząłeś układanie zwojów. W ten sposób zaciskasz pętlę pod odcinkiem liny oplatającej zwoje. Powstaje węzeł, który kończy zwijanie liny trzymając wszystkie zwoje.