Pozyskiwanie wody – destylacja cz.1

Pozyskiwanie wody – destylacja. Uzyskiwanie wody przez skraplanie.

Dość skuteczną metodą uzyskiwani a wody może być destylacja. W tym celu wykopuje się w ziemi szeroki i głęboki na 1 m dół. Ustawia się w nim naczynie, z którego wystaje trzcina lub rurka opierająca się o ścianę. Idealnym sposobem jest położenie na dnie pewnej ilości materiału roślinnego, zawierającego dużo wody (rośliny pokrajane w kawałki zwiększają skraplanie się pary). Dół zakrywa się folią (2×2 m) kładąc pośrodku kamyk, by utworzyć w niej wgłębienie. Brzegi płachty przysypuje się ziemią wykopaną z dołu, by nie uchodziła z niego ani odrobina wilgoci.

Na skutek ogrzania promieniami słonecznymi temperatura w dole wzrasta i powoduje wyparowywanie wody z ziemi i z roślin. Para skrapla się na folii (która jest chłodniejsza) i kroplami spada do naczynia.

Wodę można pić rurką bez rozmontowywania całego urządzenia. W ciągu 24 godzin uzyskamy od 0,5 do 1,5 1 wody destylowanej. System działa również nocą (uzyskuje się wtedy około połowy porcji dziennej). Folia szybko się wówczas ochładza, podczas gdy temperatura ziemi spada bardzo powoli.

Destylator może działać jako filtr oczyszczający: wystarczy zmoczyć powierzchnię dołu wodą morską lub wodą skażoną substancjami mineralnymi.

Inny system oczyszczania słonej (lub skażonej) wody polega na wykopaniu dołu i napełnieniu go wodą morską. Trzeba rozgrzać kilka kamieni w rozpalonym w pobliżu ognisku, a następnie zepchnąć je kijem do wody. Przykryć dół płachtą. Para wodna będzie się skraplać na tkaninie, którą potem należy wycisnąć do naczynia.