Woda z kaktusa, liany, korzeni, śniegu i lodu

WODA Z KAKTUSA

1    Ostrożnie odetnij czubek kaktusa nożem lub maczetą, uważając, by nie pokaleczyć się o kolce.
2    Miąższ znajdujący się w środku ubij kijem na papkę. Wkrótce na powierzchni zacznie zbierać się woda.
3 Mleczny sok wysysa się za pomocą długiej rurki z trzciny. Tak eksploatować kaktusy można tylko w wypadkach autentycznego zagrożenia; rośliny te bardzo powoli rosną, a na wielu obszarach grozi niektórym gatunkom wyginięcie.

WODA Z LIANY
1 Przetnij lianę wysoko, jak tylko sięgasz, szerokim nożem lub maczetą. Nie obcinaj najpierw rośliny od dołu, gdyż woda wędruje ku górze.
2 Przygotuj naczynie na wodę. Obetnij dolny koniec liany, podstaw naczynie i czekaj, aż wypełni się wodą.

Uwaga. Mleczny sok roślin zwykle bywa trujący, jak na przykład ogromnego kaktusa Carnegiea, rosnącego w południowo-zachodniej części Ameryki.
Mleczko z orzechów kokosowych oraz mleko zwierzęce zawiera dużo białka, które potrzebuje dodatkowej ilości wody, żeby mogło być strawione.
Mleczko kokosowe działa też przeczyszczająco, dlatego może wywoływać biegunkę, która z kolei znacznie osłabia organizm i grozi odwodnieniem.

WODA Z KORZENI DRZEW
1 Zetnij młode drzewo bananowca lub figi około 8 cm nad ziemią.
2 Wydrąż środek. Wkrótce wypełni się on wodą zasysaną do góry przez korzenie.

WODA ZE ŚNIEGU I LODU

Topienie lodu
Lód należy topić powoli. Bryłek wody morskiej nie warto topić, gdyż zawierają dużo soli. Stary lód oceaniczny, taki jak kra w okolicach podbiegunowych, ma błękitne zabarwienie i znacznie mniejszą ilość soli.

Topienie śniegu
Przygotuj gęsty i kopny śnieg, wydobyty spod pokrywy śnieżnej. Wsyp go do woreczka z materiału i zawieś nad naczyniem w pobliżu ognia. Nie top śniegu bezpośrednio w naczyniu ustawionym na ogniu, gdyż cala stopiona woda jest błyskawicznie wchłaniana przez śnieg, a patelnia lub rondel zaczynają się przypalać. Pamiętaj, że z około 40 cm3 zbitego śniegu, można otrzymać ledwie 3 cm3 słodkiej wody.