Śnieżne schronienia – Budowa Quinze

Budowa Quinze

1 Ułóż plecaki i pozostały sprzęt w stożek. Stożek ten umożliwi uformowanie śnieżnej kopuły i zmniejszy ilość śniegu potrzebnego na wybudowanie quinze.

2 Rakietą śnieżną lub szuflą zasypuj plecaki śniegiem formując kopulastą zaspę. Odczekaj około 30 minut, po czym nasyp kolejną warstwę śniegu. Przez ten czas pierwsza warstwa zdąży zamarznąć tworząc twarde, lodowe sklepienie nad plecakami.

3 Kiedy pokrywa śnieżna nad stożkiem osiągnie mniej więcej metr grubości, należy wypolerować jej powierzchnię, a następnie zostawić na godzinę, by stwardniała. Czas ten jest potrzebny na to, by śnieg uległ krystalizacji i nastąpił proces związania jego drobin w jedną lodową masę.

4    Uzbieraj sporo patyków długości około 60 cm. Wetknij je w śnieg zaczynając od szczytu zaspy. Wpychaj je zawsze na tę samą głębokość, będziesz wiedział, jakie rozmiary ma drążona jama. Wszystkie powinny być skierowane ku środkowi kopuły.

5    Podkop się pod quinze i zrób otwór w śnieżnej ścianie. Musi on być na tyle duży, abyś mógł swobodnie wyciągnąć ze środka plecaki. Potem drąż wnętrze zaspy, pomagając sobie na przykład menażką, aż ukażą się końce wbitych patyczków.

INNE SCHRONIENIA

Okop
Wykop w śniegu głęboki rów i nakryj go dachem z przeplecionych gałęzi. Na kratę z gałęzi narzuć warstwę śniegu, która będzie stanowić pokrycie dachu. Pamiętaj, żeby przed zasypaniem całego dachu ustawić pionową tyczkę; pozwoli ona zrobić otwór w śniegu, który zapewni właściwą wentylację.

Naturalna kryjówka śnieżna
Przytulną, jakby specjalnie przygotowaną dla zbłąkanego wędrowca kryjówką jest zagłębienie w śniegu pod zwieszającymi się gałęziami iglastego drzewa przykrytymi śnieżnymi czapami. Uważaj, byś nie strącił śniegu z gałęzi.

Jama śnieżna
Jeśli musisz jak najszybciej znaleźć schronienie, wydrąż w śnieżnym zboczu jamę. Siedząc w niej zabuduj wejście śnieżnymi blokami. Pamiętaj o otworze wentylacyjnym.