Wybór namiotu

Namiot chroni przed wiatrem i deszczem, w jego wnętrzu czujemy się przytulnie i ciepło. Zewnętrzne nakrycie namiotu, zwane tropikiem, musi być wykonane z mocnego i impregnowanego materiału, który wytrzyma nawet ulewne deszcze i porywiste wiatry. Tropik należy odpowiednio naciągnąć. Namiot właściwy – inaczej sypialnia – może być słabiej napięty niż tropik; musi być wykonany z przewiewnego, ale zapewniającego dobrą izolację cieplną materiału, i zaopatrzony w otwory wentylacyjne. Od spodu przyszyta jest podłoga wykonana z impregnowanego materiału, która zabezpiecza namiot przed podmoknięciem.

KONSTRUKCJA
Znanych jest wiele różnych typów namiotów, konstrukcja większości z nich opiera się jednak na konstrukcji typowego namiotu trójkątnego. Wznosi się on na masztach, a do podłoża jest przymocowany śledziami i szpilkami przetkniętymi przez specjalne zawleczki. Stabilność zapewniają mu linki odciągające, które napinają ścianki sypialni, przytwierdzone do ziemi śledziami. Sypialnię, czyli namiot właściwy, często przykrywa się impregnowanym tropikiem.

Namiot trójkątny
Ten najpopularniejszy typ namiotu nadaje się do biwakowania niemal wszędzie – od górskich zboczy po ogródek przy domu. Przedni maszt jest na tyle wysoki, by móc swobodnie wchodzić i wychodzić z namiotu Impregnowanym tropikiem -nakrywa się sypialnię. Należy dobrze go naciągnąć, by ścianki były mocno napięte Zamek błyskawiczny na całą wysokość namiotu pozwala zamknąć poły przedsionka na noc, a otworzyć je na przykład w trakcie gotowania. Linki naciągające o regulowanej długości zapewniają stabilność masztom i odpowiednie naprężenie ścianek sypialni. Mały przedsionek może służyć jako kuchnia i magazyn na plecaki. Tylny maszt jest krótszy niż przedni, dzięki czemu tył namiotu, zwykle ustawiany pod wiatr, stawia mu mniejszy opór
Tropik jest rozciągnięty nad sypialnią i przymocowany do ziemi śledziami naciągającymi pętelki z szerokiej i mocnej gumy. W ciepłym klimacie można obyć się bez sypialni, oczywiście poza zimą Mocno impregnowana podłoga izoluje wnętrze namiotu od wilgoci.

Wybór

Spotykamy wiele typów namiotów, ale wszystkie są odmianą kilku podstawowych rodzajów. 0 tym, jaki namiot wybierzesz, powinien decydować cel Twojej wyprawy, warunki terenowe i klimatyczne. Powinieneś wziąć również pod uwagę rozmiary namiotu i jego ciężar, pamiętając, że jeśli nie podróżujesz samochodem, będziesz musiał go nieść na własnych plecach. W jedynce śpi się wprawdzie wygodnie, ale często dokucza w niej zimno. Namiot dwuosobowy jest zdecydowanie przytulniejszy. Dlatego też decydując się na namiot mały lepiej wybrać dwójkę.

Namiot dwuosobowy
Trójkątny namiot dwuosobowy w kształcie zwężającego się klina jest lekki, nie zajmuje też dużo miejsca w plecaku, zapewnia jednak wygodny wypoczynek dwóm osobom oraz miejsce na gotowanie i przechowywanie jedzenia pod tropikiem.

Namiot trzyosobowy
W tym namiocie w kształcie kopuły jest dość miejsca zarówno na przechowywanie sprzętu, jak i na wygodę dla trzech osób. Trzy giętkie maszty sprawiają, że jego konstrukcja jest bardzo odporna na porywiste wiatry.

Namiot czteroosobowy
Cztery osoby dokładnie wypełniają wnętrze tego namiotu. W takim namiocie należy zwrócić uwagę na właściwą wentylację oraz na ułożenie ekwipunku poszczególnych osób.