Jak zrobić naczynia i łyżki?

Jak zrobić naczynia i łyżki?

WYKONANIE GLINIANEGO NACZYNIA

1 Ulep z gliny płaskie, okrągłe dno. Aby naczynie było stabilne i trwałe, dno musi być grubsze niż ścianki.

2 Z wałeczka gliny zrób ścianki.

3 Gdy ścianki będą dość wysokie, wygładź kciukiem koniec wałeczka, aby brzeg naczynia był równy.

4 Wygładź ścianki mokrą ręką. Gdy naczynie wyschnie, wypal je w ogniu.

 

WYKONANIE DREWNIANEJ ŁYŻKI

1 Wytnij kawałek drewna o drobnych słojach i zacznij je strugać zgodnie ze słojami. Unikaj drewna drzew iglastych, gdyż łatwo się ono łupie i łamie.

2 Zawsze tnij nożem od siebie, żeby uniknąć skaleczenia. Łyżka powinna mieć odpowiednią wielkość. Grubość trzonka nie ma większego znaczenia.

3 Najtrudniejsze jest wycięcie wgłębienia. Uważaj, by nie wyciąć za dużo drewna, gdyż wtedy łyżka łatwo się złamie. Wygładź łyżkę.

WYKONANIE MISECZKI Z DREWNA

1 Miseczkę wytnij z kawałka drewna lub narośli. Narośle na drzewach potrafią być bardzo twarde, a wówczas wyrobienie miseczki zabiera dużo czasu. Można przyspieszyć robotę ostrożnie wypalając wnętrze gorącymi węgielkami.

2 Wydłub spalone drewno, potem znów połóż węgielki i delikatnie podmuchaj, aby się rozżarzyły.

3 Pilnuj, aby węgielki nie przepaliły miseczki na wylot. Uważaj też, aby nożem nie wybić dziury w dnie ani nie zrobić je zbyt cienkie; wówczas łatwo pęka.

 

PROWIZORYCZNY SPRZĘT

Kociołek z puszki – Do pustej puszki przywiąż druciki lub sznurek. Nie opuszczaj takiego kociołka zbyt nisko nad płomienie, bo może się spalić uchwyt.

Patelnia z płaskiej puszki – Przywiąż pustą puszkę po rybkach do zielonego, rozwidlonego patyka. Używaj jej tylko na słabym ogniu, chociaż zielona rączka wytrzymuje długie podgrzewanie i przez jakiś czas nie powinna się zapalić.