Gdzie szukać wody?

Dzienne zapotrzebowanie organizmu ludzkiego w wodę wynosi minimum około 3 litrów. Znalezienie zatem stałego źródła wody pitnej jest niezbędnym warunkiem przeżycia w terenie. O trasie podróży i planowanych biwakach często decyduje dostępność wody, gdyż nawet samochodem nie da się zabrać większego zapasu niż na kilka dni. Jeśli podróżujesz pieszo, powinieneś mieć zawsze ze sobą zapas wody na jeden dzień i żelazną rezerwę w razie jakiegoś wypadku. Przynajmniej raz w ciągu dnia należy go uzupełnić. Umiejętność znajdowania lub pozyskiwania wody jest więc niezwykle przydatna.

Gdzie szukać wody?

Spadający deszcz na zbocza góry tworzy małe strumyczki, które spływając w dół łączą się w większe potoki. Potoki zaś zbiegają się w rzeki, które wolno toczą swe wody przez doliny, by wpaść do morza. Słodką, zdatną do picia wodę można znaleźć na dowolnym piętrze tego systemu. Zawsze wodę pozyskiwaną z naturalnych źródeł należy odkazić przed spożyciem, by uniknąć zatrucia lub zakażenia się groźną chorobą.

Drzewa
Drzewa i inne kępy roślinności wskazują nieomylnie na bliskość wody. Zawsze rozglądaj się za widocznymi z daleka oznakami życia, takimi , jak drzewa.

Plaża
Jeśli zaczniesz kopać dołek poniżej granicy, do której sięgają fale w czasie przypływu, możesz być pewny, że wkrótce na dnie zagłębienia ukaże się woda. Jeśli na plaży jest również słodka woda, wypłynie ona na wierzch, gdyż ma mniejszą gęstość od słonej.

Lodowiec
Z języków górskich lodowców wypływają zwykle strumyczki wody. Trzeba jednak pamiętać, że taka woda zawiera dużą ilość piasku, skruszonych skał i innego materiału, który może wywołać biegunkę. Przed wypiciem ją odstawić na noc, żeby piasek osiadł na dnie. Rano można ją delikatnie przelać do drugiego naczynia przez jakiś filtr.

Klif
Na stromych ścianach nadbrzeżnych klifów znajdź zielone łaty roślinności takiej jak mchy lub paprocie. Poszukaj też pęknięć u stóp klifu, w których może zbierać się woda.

Skalne rozpadliny i niecki
W górach należy zaglądać do różnych zagłębień w skalach, gdzie zbiera się deszczówka.

Suche koryto rzeczne
Kopanie w miejscach, gdzie kiedyś płynęła lub stała woda, jak na przykład stare koryto rzeki, często przynosi rezultaty. W wyschniętym zakolu rzeki lepiej nie kopać po wewnętrznej stronie luku, zwykle tam gromadzi się bowiem gruba i trudna do usunięcia warstwa mułu lub iłu.