Kuchenki polowe

Najprostszą metodą przyrządzania ciepłych potraw jest gotowanie na ognisku lub kostkach suchego paliwa. Jeżeli warunki nie pozwalają na ułożenie ogniska albo stwarza ono jakieś zagrożenie, powinieneś skorzystać z kuchenki, która się łatwo zapala, oszczędnie zużywa paliwo, a płomień można regulować. Możesz też zbudować specjalny piec. Noś kuchenkę, suche paliwo, zapałki i garnek z pokrywką w bocznej kieszeni plecaka, aby były łatwo dostępne na każdym postoju.

Napełnianie kuchenki – Dobierz kuchenkę do własnych potrzeb i możliwości zaopatrzenia się w kostki czy też napełnienia butli. Zanim nalejesz paliwo do kuchenki, sprawdź, czy płomienie rzeczywiście są zgaszone.

KUCHENKI POLOWE

Minikuchenka – Ta niezwykle lekka kuchenka zasilana jest mieszanką propan-butan. Nie nadaje się do podgrzewania dużych garnków.

Kuchenka na paliwo z dużej puszki – Ta kuchenka szybko podgrzewa jedzenie, ma składane podpórki, które utrzymają nawet dość duży garnek.

Kuchenka na paliwo bezołowiowe – Zasilana jest gazem i benzyną bezołowiową; kontroluje zanieczyszczenia, w razie potrzeby generator jest przedmuchiwany.

Kuchenka na dowolne paliwo – Jest to jedna z popularniejszych kuchenek na całym świecie. Często zasilana jest gazem, naftą lub paliwem lotniczym.

Użycie kuchenek turystycznych wymaga zachowania dużej ostrożności. Zawsze trzeba liczyć się z możliwością wybuchu. Gdy gaz się ulatnia z puszki, gromadzi się wokół kuchenki, a wówczas najmniejsza iskierka spowoduje silną eksplozję. Nie wolno używać kuchenek w miejscach, gdzie brakuje tlenu, gdyż wówczas może wydzielać się trujący tlenek węgla, czyli czad.

Kocher – Ta popularna kuchenka zasilana jest alkoholem metylowym. W komplecie znajduje się osłonka od wiatru i zestaw naczyń, które można razem zapakować. Niezwykle stabilna. Jej główną wadą jest to, że podgrzewa bardzo wolno.

PALIWO – Butle z paliwem muszą wyraźnie różnić się od butelek z wodą. Butle w żadnym wypadku nie mogą przeciekać, gdyż cieknące paliwo skaża jedzenie i niszczy ubrania. Przed wyruszeniem na wyprawę zastanów się nad dostępnością paliwa w terenie, do którego zmierzasz. Pomyśl też, co zrobisz z pustymi puszkami.