Jak wybrać lornetkę?

Warto zwrócić uwagę na to z jakiego szkła wytworzone są zastosowane w lornetce, lunecie lub teleskopie soczewki i pryzmaty. Szkło do przeznaczenia w wykorzystaniu w sprzęcie optycznym powinno spełniać szereg różnych mniej lub bardziej ważnych wymagań określonych przygotowanymi kiedyś konkretnymi normami. Wszystkie typy szkła stosowane w optyce nazywamy szkłem optycznym, a technologie jego wytwarzania są wyspecjalizowane i coraz bardziej zaawansowane – nie można tego porównać ze szkłem stosowanym w codziennym użytku – w szybach, lustrach, itp.
Szkło optyczne najłatwiej będzie podzielić na 2 ogólne grupy:
Flinty, gdzie współczynnik załamania(n) jest duży, a współczynnik dyspersji(v) jest mały,
Krony (szkło koronne), w której obserwujemy odwrotną sytuację niż we flintach.

Różne gatunki szkła różnią się ciężarem i kolorem. Zwykłe tanie lornetki najczęściej zawierają w sobie szkło o kolorze białym i dodatkowo zastosowano w nich pewne rodzaje polimerów, co oznacza, że nie są takie dobre. Porządna lornetka w miarę rozsądnej cenie najczęściej zawiera szkło koloru żółtego.

Pole widzenia to kolejna ważna i charakterystyczna cecha każdej nowo kupowanej lornetki. Jest to w skrócie mówiąc obszar tego co widzimy po przystawieniu swych oczu do lornetki. Własność ta nie ma wpływu na rozmiar obserwowanego obiektu, zależy on tylko i wyłącznie od powiększenia i wcale nie tak jakby się mogło wydawać zależy od soczewki obiektywu, lecz raczej poprzez budowę pryzmatów i okularów.
Jednostką charakteryzującą szerokość pola widzenia są stopnie kątowe lub szerokość liniowa( w metrach na 1000m – co oznacza ile obszaru możemy zaobserwować spoglądając w lornetkę w momencie gdy obserwowany przez nas obiekt znajduje się w odległości 1000 metrów od miejsca obserwacji).
Ze względu na pole widzenia wytworzyła się nazwa lornetki szerokokątne (z ang. wide angle). Są to lornetki, w których pole widzenia jest większe od przeciętnej (pole widzenia razy powiększenie jest większe bądź równe wartości 60). Taka lornetka przydaje się bardziej niż inne na polowaniach i przy obserwacjach astronomicznych.