Średnica obiektywu (apertura) i powiększenie to główne, lecz jednak nie jedyne cechy ważne dla działania i użytkowania każdej lornetki. Warto także zwrócić uwagę na inne atrybuty takie jak poniższe:
Warstwa antyrefleksyjna – znacznie poprawia kontrast obrazu i sprawia, że jest on bardziej ostry i wygodny w obserwacji. Jednocześnie warstwa taka poprawia sprawność optyczną lornetki. Różne kolory warstw wpływają w różny sposób na optykę, niektóre są lepsze do obserwacji w dzień, niektóre są lepszym rozwiązaniem dla nocnych obserwacji.
Kolejnym takim atrybutem jest konstrukcja mechaniczna lornetki – chodzi przede wszystkim o jakość wykonania i wykończenia, użyte materiały, odporność na wilgoć, wodę i wstrząsy oraz na przykład precyzję ustawienia ostrości.
Sprawność optyczna lornetki – to ogólna cecha charakteryzująca jak dobrze dobrane są względem siebie odpowiednie materiały i jak sprawdza się lornetka
Jakość obrazu w polu widzenia – szczególnie ważna podczas obserwacji astronomicznych
Korekcja barw (fachowo nazywana aberracją chromatyczną)
Długie oko (odsunięta źrenica, z ang. eye relief) – nie ma potrzeby przykładania oka bezpośrednio do soczewki.
Bardzo ważną częścią każdej lornetki jest układ soczewek stanowiących obiektywy oraz układ soczewek, które stanowią okulary. Jednak przypominając sobie w głowie lekcje fizyki, lekcyjne doświadczenia i podstawowe prawa optyki domyślamy się, że taki układ daje przecież obraz odwrócony o 180 stopni. Po to, żeby można było uzyskać normalny obraz pomiędzy soczewkami montuje się pryzmat, dzięki któremu obraz staje się odwrócony.
Wyróżniamy dwa rodzaje typów pryzmatów w lornetkach uważane za podstawowe:
– Lornetki z pryzmatami dachowymi: Mają dużo bardziej solidną budowę i są mniejsze od lornetek porropryzmatycznych (patrz paragraf niżej) . Produkcja ich jednak jest stosunkowo kosztowna, a straty światła są nieco większe niż podczas zastosowania drugiego rodzaju układu pryzmatów. Zdecydowanie lepiej nadają się do obserwacji dziennych niż astronomicznych.
– Lornetki porropryzmatyczne: Lornetki, które posiadają w sobie układ tzw. porro mają większe rozmiary, lecz dzięki temu, że dokładne wykonanie całego układu jest stosunkowo łatwe zapewniają one dobrą jakość widoku. Lornetki te są tańsze od lornetek z pryzmatami dachowymi.