Dżungla – survival – ubranie – ekwipunek

Gdyby nie upał, wszechobecna wilgoć i roje owadów można by pomyśleć, że tereny porosłe lasem równikowym to rajskie ogrody. W dżungli jest pełno żywności, nie ma przednówka ani okresów posuchy, bo nie ma pór roku, woda leje się szczodrze z nieba. Jednak osobom, które nie znają tego charakterystycznego dla obszarów równikowych środowiska, dżungla wyda się miejscem mrocznym, wilgotnym i pełnym budzących strach odgłosów. Duża wilgotność oraz wysiłek, jaki trzeba włożyć przedzierając się przez gęstwinę, grozi stale piechurowi przegrzaniem organizmu i odwodnieniem. Dlatego też należy mieć zawsze ze sobą wodę.

STRÓJ I EKWIPUNEK

Człowiek przedzierający się przez gęstwinę dżungli musi być dokładnie ubrany od stóp do głów. Każdy skrawek ciała powinien być osłonięty. Ubranie musi być lekkie, a zarazem mocne, z tkanin, które szybko schną. W dżungli jest się ciągle mokrym, dlatego trzeba codziennie prać ubranie w czystej wodzie, inaczej zacznie gnić i cuchnąć. Noszenie nieprzemakalnego ubrania nie ma sensu, gdyż człowiek jest w nim jeszcze bardziej mokry na skutek pocenia. Warto natomiast wziąć lekki sweter, przyda się nocą. Jeden komplet rzeczy powinien być czysty i suchy, aby móc w nim spać. Wszystkie niepotrzebne w danym momencie rzeczy miej spakowane. Najważniejsze przedmioty, których stale używasz, zawiąż na szyi na mocnym sznurku.

Ubiór
Przy przedzieraniu się przez splątaną, zieloną gęstwinę rękawy koszuli muszą być opuszczone. Wierzch dłoni i szyję trzeba posmarować środkiem odstraszającym owady. Należy pamiętać, aby nie smarować nim czoła, gdyż wraz ze spływającymi kropelkami potu dostanie się do oczu.

Buty
Muszą mieć sztywne podeszwy z protektorem i oblane gumą czubki oraz pięty. Cholewki z płótna zapewniają dobrą wentylację i szybko schną. W butach powinny być też otworki, przez które w czasie chodzenia stopy usuwają wodę.

Spodnie
Wykonane z mocnego i lekkiego materiału powinny być luźne, na kostkach ściągnięte albo wszytą w końce nogawek gumką, albo specjalnymi opaskami zakładanymi na wierzch.

Koszula
Powinna być bawełniana z długimi rękawami; mieć wysoki kołnierzyk, który można podnieść i ściśle zapiąć wokół szyi.

Moskitiera
Muślinową lub zrobioną z gęstej siatki zasłonę na twarz nosi się wieczorem, kiedy owady stają się szczególnie dokuczliwe. Podczas podróży nie należy jej zakładać, ponieważ gęsty materiał utrudnia obserwację terenu.

Kapelusz
Bawełniany kapelusz powinien mieć dość szerokie rondko, by zasłaniał oczy przed gałęziami i liściami.

Ważne przedmioty
Drobne, ale niezwykle ważne przedmioty – zegarek czy kompas, należy zawiesić na szyi na mocnym sznurku. W czasie marszu najlepiej wkładać je pod koszulę

Nóż
Nóż lub maczetę należy trzymać w pochwie u pasa. Co jakiś czas powinno się sprawdzać, czy jest na swoim miejscu.

Opaski przeciw owadom
Opaski na nadgarstki i kostki u nóg nasycone środkiem przeciw owadom pomagają odganiać moskity i inne gryzące owady.

Apteczka
Zawsze noś ze sobą podstawowy zestaw pierwszej pomocy. Możesz go przywiązać u pasa lub trzymać w kieszeni.

Bidon
Musi być stale pod ręką. Najlepiej przywiązać go mocno do paska, aby nie zgubić. Pij tylko wodę przefiltrowaną i odkażoną.

PIERWSZA POMOC

W dżungli trzeba za wszelką cenę starać się nie dopuścić do zakażenia, nawet najmniejszych ran. Przedzierając się przez niższe piętra roślinności lasu równikowego nie można uniknąć zadrapań na rękach. Najlepsza w takim wypadku jest zasypka z antybiotykiem, która skutecznie chroni przed zakażeniem. Torując drogę w gęstwinie dżungli należy bardzo uważać, aby nie zaciąć się maczetą. Grozi to poważnym okaleczeniem, a takie rany wolno się goją. W dżungli trzeba mieć wiele wodoodpornych plastrów z opatrunkiem.

Zestaw tropikalny
Przed wyruszeniem w dżunglę można zaopatrzyć się w specjalną apteczkę, w której do podstawowego zestawu środków pierwszej pomocy dodano specyfiki pozwalające zwalczać typowe choroby i dolegliwości występujące w tropikach.