Ostrygi i małże – łapanie i gotowanie

Ostrygi spotykane na wielu plażach są bardzo pożywne. Zbieraj tylko żywe osobniki; ich mięso bowiem bardzo szybko się psuje. Zawsze gotuj mięczaki morskie natychmiast po zebraniu. Nie zbieraj ich w pobliżu źródła skażenia wody czy powietrza.

Nigdy nie dość ostrożności przy określaniu, czy dane mięczaki nadają się do jedzenia czy nie! Nigdy nie wolno jeść morskich mięczaków na surowo, trzeba je gotować co najmniej 5 minut i to jak najszybciej po zebraniu.

Wykopywanie nożeńców
Nożeńce wkopują się pionowo w piasek pozostawiając tylko niewielki otworek, przez który oddychają. Można je stamtąd wyciągnąć drucikiem lub cienkim patykiem, bądź posypać piasek wokół otworu solą, a kiedy skorupki pojawią się na powierzchni – wyciągnąć je palcami.

Skałoczepy i inne mięczaki
Małe mięczaki, jak skałoczepy, należy odcinać od skały nożem podczas odpływu. Zbieraj tylko żywe; te mocno się trzymają.

GOTOWANIE MIĘCZAKÓW

Małże i ostrygi należy gotować co najmniej 5 minut. Muszle, które nie chcą się otworzyć w gotującej wodzie, wyrzuć, bo to oznacza, że są zepsute. Po ugotowaniu małże można wyciągać z muszli widelcem lub patyczkiem.

Duszenie małży – Ugotuj małże, aby usunąć z nich szkodliwe substancje.

INNE PRZYSMAKI Z BEZKRĘGOWCÓW

Ślimaki muszlowe i bezmuszlowe oraz dżdżownice są jadalne; najlepiej łapać je z rana. Ślimaki trzeba przez 24 godziny karmić zielonymi liśćmi, a potem uśmiercić wrzucając we wrzątek. Ślimaki muszlowe można gotować, bezmuszlowe upiec – są najsmaczniejsze. Dżdżownice moczy się przez 24 godziny w osolonej wodzie, a potem wyciska wnętrzności. Można je dodawać do innych potraw lub ususzyć.

Mrówki miodowe
Żywią się nektarem i wodą; niektóre osobniki wisząc w gnieździe przypominają dzbanki.