Pakowanie plecaka

Jeśli już zapadła decyzja o wyprawie, należy zacząć przygotowania. Sprzęt i inne potrzebne przedmioty powinny być odpowiednio wcześniej umyte, naprawione i spakowane. Teren, przez który będzie prowadził szlak, rozpoznany oraz sporządzony możliwie dokładny plan wyprawy. Należy pamiętać o zgromadzeniu zapasów żywności, wody oraz zabraniu wszystkich niezbędnych na szlaku i w obozowisku rzeczy. Przy przenoszeniu obozowiska trzeba się upewnić czy wszyscy członkowie grupy są w stanie podjąć trudy marszu.
W terenie, przed wyruszeniem w drogę, może zajść konieczność zrobienia brakujących elementów ekwipunku, takich na przykład jak sprzęt do transportu.

Pakowanie plecaka

W plecaku, który zabierasz na wyprawę, powinno znaleźć się ubranie, niezbędne pożywienie na drogę oraz sprzęt potrzebny do rozłożenia obozu. Raczej nie przywiązuj rzeczy paskami na zewnątrz plecaka; mogą bowiem uszkodzić się lub zgubić. Przedmioty, których używa się najczęściej, włóż do kieszeni plecaka. Na dole plecaka powinny znaleźć się rzeczy lekkie, zajmujące dużo miejsca, takie jak śpiwór czy ubrania. Należy je zapakować w mocną, dużą torbę plastikową. Natomiast najcięższe przedmioty wkłada się pod klapę. Chodzi o to, by środek ciężkości plecaka znajdował się możliwie jak najwyżej. Ubranie, pożywienie, przybory do mycia, apteczka, sprzęt biwakowy powinny być zapakowane w oddzielne torby plastikowe. W obozie przedmioty w danym momencie niepotrzebne trzeba trzymać w plecaku. Nie ma wtedy bałaganu i można się szybko w razie potrzeby ewakuować.

Porządek

Trzymanie rzeczy zawsze w tym samym miejscu pozwala bez trudu znaleźć je w każdej sytuacji oraz uniknąć paniki, gdy trzeba szybko działać.

Jak nosić

Środek ciężkości plecaka powinien znajdować się możliwie wysoko, nie będzie wtedy tak mocno odciągał do tyłu. Ciężar plecaka powinien obciążać nogi. Szeroki, miękki pas okalający biodra pozwala przenieść część obciążenia z pleców na miednicę, odciążając kręgosłup i ramiona. Pasy na piersiach również odciążają trochę plecy. Paski regulujące długość pasów zarzucanych na ramiona można tak ściągnąć, by plecak znalazł się wysoko nad karkiem.

BAGAŻ PODRĘCZNY

Na krótkie wypady wygodniej jest brać plecaczek niż wielki plecak. Wystarczy, że zmieści się w nim prowiant, ubranie oraz zapasy na 24 godziny. Na przybory toaletowe dobrze mieć specjalny neseserek lub kosmetyczkę, a dokumenty, czeki podróżne oraz pieniądze trzymać w nieprzemakalnej saszetce.