Przy zbieraniu owadów trzeba kierować się instynktem i zdrowym rozsądkiem. Pamiętaj – nie należy jeść owadów jaskrawo ubarwionych,
padlinożernych, chorych ani padłych. Nie wolno zbierać gatunków wydzielających zapachy, gdyż mogą być trujące. To, że jakieś bezkręgowce są pożywieniem zwierząt, nie jest jednoznaczne z jedzeniem ich przez człowieka. Przy zbieraniu wszelkich bezkręgowców zachowaj ostrożność.
Podobnie jak przy żywieniu się innym pokarmem, najlepiej nauczyć się odróżniać kilka na pewno jadalnych gatunków i unikać reszty. Jeśli jesteś osłabiony, organizm podatny jest nawet na niewielkie dawki trucizny.
Czerwone chrząszcze
Czerwone i wszelkie jaskrawe ubarwienie owadów, takich jak chrząszcze czy ryjkowce, to znak dla drapieżników, że owady te są niesmaczne. Nie zbieraj ich. Nawet jeżeli ich trucizna nie jest bardzo silna, możesz się poważnie – rozchorować.
Małże
Setki małży jest uzbrojonych w ostre wąsy, które wyrzucają niczym harpun i wstrzykują truciznę w ciało ofiary. Czasami nawet ukłucie może być śmiertelne. Niebezpieczne jest przypadkowe nadepnięcie zakopanego w piasku małża.
Czerwone ćmy
Czerwone ubarwienie ćmy oznacza jej zły smak. Chociaż niektóre nietoksyczne owady naśladują kolorem gatunki trujące, lepiej nie zbierać żadnych jaskrawych owadów, żeby uniknąć popełnienia pomyłki.
Osy
Są bardzo agresywne, ich użądlenie jest bardzo groźne. Nigdy nie próbuj jeść os. Użądlenie w twarz powoduje opuchliznę, która może utrudnić oddychanie, a nawet prowadzić do uduszenia.
Morskie stułbiopławy
Parzące stułbiopławy, jak na przykład hydra (Hydra), występują w ciepłych prądach morskich. Żeglarz portugalski (Physalia) ma parzące czułki o długości nawet do 12 metrów. Staraj się omijać te zwierzęta z daleka. Unikaj też meduz, niektóre mogą wbić w skórę parzydełko z trucizną.
Ukwiały
Spotyka się je czasem na skałach niewielkich zatoczek. Większość ma parzące czułki, dlatego powinno się ich unikać. Pamiętaj, że większość zwierząt zdobywających pokarm dzięki parzydełkom może być szkodliwa dla człowieka.
Morskie mięczaki
Na ogół większość mięczaków nadaje się do jedzenia po ugotowaniu, ale można się nimi zatruć. Morskie mięczaki żywią się drobinami pokarmu zawieszonego w wodzie, przez ich ciało przechodzi więc wiele litrów wody dziennie, a wszelkie trucizny gromadzą się w ich organizmie. Należy zbierać je żywe i jeść jak najszybciej po zebraniu.
INNE TRUJĄCE BEZKRĘGOWCE
Niejadalne są kosmate gąsienice i wieloszczety, gdyż ich włosy mogą zawierać podrażniające, szkodliwe substancje działające na skórę. Trujące są też żółte biedronki (Coccinellidae). Większość ośmiornic nadaje się do jedzenia, uważaj jednak na australijską ośmiornicę Hapalochlaena, która zawiera silną truciznę mogącą uśmiercić człowieka. Jeżeli więc nie umiesz odróżniać nieszkodliwych gatunków ośmiornic, unikaj wszystkich. Nie zbieraj larw zakopanych w ziemi ani mrówek, które wydzielają kwas mrówkowy. Jeżeli nie potrafisz z całą pewnością określić, jaki znalazłeś gatunek – zostaw go. Dotyczy to wszystkich bezkręgowców.