Jak napisać konspekt zbiórki?

Jak napisać konspekt zbiórki?

Nie każdy pisze konspekty. Czasem nawet nie wiemy jak mają one wyglądać! W tym artykule poruszymy parę spraw związanych z tym znienawidzonym przez większość dokumentem.

 

Konspekt zbiórki to nic innego jak szczegółowo rozpisany przebieg zajęć z naszymi harcerzami. Ale po co w ogóle mamy to pisać? Odpowiadam więc:

  • Konspekt pozwala na dokładne spojrzenie czy z naszą zbiórką jest wszystko w porządku (np. czy zastosowaliśmy Zasady Dobrej Zbiórki)
  • W trakcie zajęć nie zgubimy się w realizowanych punktach
  • Jeśli z jakiejkolwiek przyczyny będziemy musieli zrezygnować ze zbiórki, zawsze możemy bez problemu zlecić komuś jej przeprowadzenie

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to najłatwiejsze zadanie. Pisanie konspektu jest czasochłonne i wymaga pewnej dyscypliny, jednak pamiętaj- to nie boli!

Krok po kroku- jak napisać konspekt?

Nagłówek

Zawsze mam nagłówek zależny od celu konspektu. Jeśli zbiórka jest na zimowisku, piszę “Konspekt zajęć na zimowisko”, dla zbiórki HS “Konspekt zbiórki Harcerzy Starszych” itd. Dzięki temu w banku konspektów mam wszystko ładnie poukładane.

Temat

Nazwij jakoś swoją zbiórkę. Temat powinieneś znaleźć w Planie Pracy Drużyny/Zastępu (zobacz: Jak napisać Plan Pracy Drużyny lub Plan Pracy Zastępu w 5 krokach!).

Cele

Jaki jest cel zbiórki? Czego chcemy nauczyć harcerzy? Do czego dążymy przez te 1,5 godziny?

Prowadzący:

Kto prowadzi zbiórkę?

Termin

Kiedy zbiórka się odbędzie?

Czas

Jak wiele czasu potrzebujemy by tę zbiórkę przeprowadzić?

Potrzebne materiały

Zwykle piszę jak już wiem co chcę zrobić na zbiórce.

Plan zbiórki

Plan zbiórki to skrótowy opis zajęć. Dodatkowo warto napisać ile dany punkt potrwa np.

1. Obrzędowe rozpoczęcie zbiórki (5 min)

2. Gawęda o przyjaźni (5 min)

itd.

Adnotacje/rozwinięcie planu

I tu następuje najbardziej żmudna część pisania konspektu. W rozwinięciu musimy dokładnie opisać co i jak się dzieje podczas realizowania danego punktu planu. Dzięki temu prowadzący zbiórkę będzie wiedział co ma robić i na pewno zdecydowanie mniej będzie się stresował, że coś pójdzie nie tak. Przykładowe rozwinięcie konspektu:

1. Harcerze otrzymują od prowadzącego list zaszyfrowany alfabetem Morse’a (załącznik 1). Ich zadaniem jest rozszyfrowanie jego treści i wykonanie zadań w nim zawartych.

Uwagi

Nie każdy stosuje, a jest to bardzo ważna część konspektu. Po przeprowadzonych zajęciach prowadzący może wpisać tu wszelkie spostrzeżenia dotyczące samych zajęć, ale również tego jak się harcerze zachowywali, czy którego punktu nie udało się zrealizować. Dzięki temu będziemy pamiętać co powinniśmy zrobić na następnej zbiórce.

Załączniki

Wszystko to, co będzie na zbiórce warto przygotować wcześniej i dołączyć w załącznikach. Jeśli harcerze mają otrzymać list, to jego treść włączmy w załączniki. Jeśli uczymy się nowej piosenki, dodajmy szablon tekstu do wydrukowania.

Kilka rad dotyczących konspektu:

  1. Drodzy drużynowi- nie ignorujcie zalet konspektów. Nigdy nie wiecie kiedy może się takowy przydać.
  2. Nie wymagajmy konspektów od zastępowych. Wystarczy im to, co jest w tym artykule z wyłączeniem rozwinięcia planu oraz załączników.
  3. Konspekt powinien być gotowy co najmniej tydzień przed zbiórką, tak, aby drużynowy miał czas na sprawdzenie oraz ewentualne uwagi.
  4. Mając kilka konspektów, można wykonać Bank Konspektów, który będzie świetną pomocą dla zastępowych oraz innych osób które będą prowadziły zbiórki.
  5. W rozwinięciu planu należy również dokładnie opisać grę, piosenkę czy pląs. Bez tego pisanie konspektu traci swój sens!