Budowa szałasu

Budowa szałasu

Schronienie przed wiatrem, deszczem, słońcem i chłodem oraz przynoszący prawdziwy wypoczynek sen decydują o szansach przetrwania w dzikim terenie. Im lepsze schronienie wybudujesz, tym lepiej wypoczniesz. Dobry sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dobrego samopoczucia oraz odporności psychicznej. Ta zaś pozwala zachować trzeźwość myślenia i wolę przetrwania w każdej sytuacji. Szałas w formie przybudówki jest jedną z najprostszych budowli, bez większych problemów można go zrobić niemal w każdych warunkach terenowych. Schronienie należy postawić w bezpiecznym miejscu i ustawić je tak, by było zwrócone do wiatru ścianką będącą zarazem dachem. Konstrukcja szałasu zależy przede wszystkim od materiałów, jakimi akurat dysponujesz. Jeśli masz płachtę z brezentu lub plastiku, powinieneś jej użyć, na przykład pokrywając dach szałasu. Inaczej musisz wykonać pokrycie z roślin.

1 Budowę szałasu w kształcie przybudówki należy rozpocząć od wycięcia długiej tyczki, która będzie pełnić funkcję kalenicy, odpowiednika poprzeczki łączącej maszty w namiocie. Poprzeczka powinna mieć odpowiednią długość. Aby ją określić, chwyć ręką gałąź możliwie jak najwyżej, utnij jednak jeszcze około 60 cm powyżej tego miejsca. Im prostsza gałąź na poprzeczkę, tym lepsza. Obierz ją z gałązek i sęków. Nie używaj na kalenicę suchych gałęzi, gdyż mogą łatwo trzasnąć pod ciężarem dachu z liści lub przy silnym wietrze.

2 Zetnij dwie inne tyczki, z rozwidlającymi się końcówkami w kształcie litery Y; będą one podpórkami. Podpórki powinny sięgać przynajmniej pasa. Gałęzie na podpórki należy ścinać z około 30-centymetrowym zapasem, na taką bowiem długość powinny być wbite w ziemię. Końce podpórek zaostrzyć nożem, aby łatwiej je można było wbić.

3 Za pomocą ciężkiego kamienia wbij mocno w ziemię obydwie podpórki. Powinny stać sztywno i nie przechylać się na boki. Należy je wbić w odległości około 160 cm, mniejszej, niż wynosi długość poprzeczki.

4    Ułóż poprzeczkę między podpórkami. Poprzeczka musi być dość lekka, ale zarazem na tyle sztywna, by utrzymała ciężar dachu i jego pokrycie oraz, by nie złamała się w razie ulewnego deszczu lub silnego wiatru.

5    Wytnij kilka prostych i mocnych gałęzi, z których ułożysz szkielet dachu. Powinny mieć one taką długość, żeby można je było oprzeć o poprzeczkę pod kątem 45 stopni w stosunku do podłoża. Takie nachylenie dachu umożliwia spływanie wody. Odstęp między tyczkami musi wynosić około 20 cm; powinny one wystawać około 3 cm ponad poprzeczkę.

6 Wytnij sporo cienkich, prostych, giętkich, a zarazem mocnych gałązek. Możesz zostawić na nich liście. Przepleć gałązki pod i nad tyczkami szkieletu, by powstała mocna siatka. Przełóż również kilka gałązek przez poprzeczkę, wówczas konstrukcja dachu będzie umocowana do ramy nośnej szałasu (podpórek i poprzeczki).

7  Przepleć całe gałęzie z listowiem przez siatkę z tyczek. W ten sposób wzmocnisz dach, a zarazem utworzysz warstwę chroniącą przed wiatrem i deszczem. Gałęzie z liśćmi wzmacniają konstrukcję dachu, ale mają tę wadę, że więdną przerzedzając pokrycie dachu.

8 Przeplataj tyczki dachu gałęźmi dotąd, aż otrzymasz odpowiedniej grubości i gęstości strzechę. Staraj się wykorzystywać różnego rodzaju gałęzie. Te z liści, które schną lub więdną szybciej, można wymienić po kilku dniach. Nowe gałęzie najlepiej przeplatać nad starymi, aby powstało wielowarstwowe pokrycie dachu. Lepsze są gałęzie drzew o drobnych liściach, ponieważ duże liście pękają i szybciej schną oraz trudniej je przeplatać.

9  Gotowy już szałas może wymagać poprawek. Na przykład często przy silnym wietrze okazuje się, że dół dachu trzeba przygnieść kamieniami lub ułożyć z  kamieni ścianki boczne. Ognisko rozpalaj przed otwartą stroną szałasu, ale miej baczenie, by od płomieni nie zajęło się pokrycie dachu. Suchą strzechę najlepiej zastąpić świeżym listowiem.

WYKORZYSTANIE GOTOWYCH MATERIAŁÓW
Wykorzystanie gotowych, fabrycznie wykonanych materiałów znacznie ułatwia budowę szałasu, jest mniej kłopotliwe niż przygotowywanie wszystkiego samemu. Płyty styropianu, plastikowe worki, zwoje sznurka można często spotykać, walające się po ziemi. Znaleźć można także porzucone przez ludzi drewniane skrzynie, ocynkowane blachy, pudła kartonowe i dyktę.

Inne materiały
Przy budowie szałasu można wykorzystać najróżniejsze gotowe materiały porzucone przez ludzi.