Trwałe budowle – Chata z bali – jak zrobić?

Jeśli znajdziesz się z dala od ludzkich siedzib, nigdy dokładnie nie wiesz, jak długo przyjdzie Ci czekać na ratunek. W takich okolicznościach musisz zapewnić sobie trwałe schronienie. Najlepszym rozwiązaniem jest zbudowanie chaty z drewnianych bali. Zanim przystąpisz do budowy, która może zająć kilka dni czy nawet tygodni, upewnij się, że wybrałeś odpowiednie miejsce.
W pobliżu musi znajdować się dostatecznie dużo pożywienia, opału oraz pewne źródło czystej wody. Podłoże nie może być wilgotne i błotniste. Miejsce powinno być osłonięte od wiatru. Wybierając je należy uwzględnić potencjalne, naturalne zagrożenia, takie jak powódź czy sąsiedztwo dzikich zwierząt.

Chata z bali

1 Oczyść i wyrównaj podłoże tworząc płaszczyznę, która przynajmniej o metr będzie wystawała z każdej strony poza obrys ścian chaty. Ułóż na ziemi cztery pierwsze bale wyznaczając kontury budowli.

Kłody drewna układane jedna na drugiej powinny być nacięte u końców, aby dobrze do siebie pasowały.

2    Wybudowanie dobrze chaty z bali polega na zastosowaniu prostych, dopasowanych do siebie kłód, odpowiednio naciętych w miejscach, gdzie się krzyżują. Upewnij się, czy ułożony po nacięciu bal tworzy kąt prosty z balem, z którym się krzyżuje. Zachowanie kątów prostych przy układaniu kolejnych warstw jest niezwykle istotne, gdyż na koniec może okazać się, że ściany chaty odchylają się od pionu.

Układaj bale na przemian grubszym i cieńszym końcem, żeby równo pasowały do siebie i nie powstawały duże szpary.

3    Chata powinna być zwrócona tylną, pozbawioną otworów ścianą, w stronę, skąd przeważnie wieje wiatr. W tę samą stronę powinien być pochylony dach. Ściana frontowa zaś z otworem wejściowym i ewentualnie oknem powinna wychodzić na południe. Ostatnie bale ścian szczytowych należy przycinać i układać w schodki. Powstanie wtedy spadek dachu umożliwiający spływanie deszczu.

4    Na pokrycie dachu można wykorzystać niemal każdy materiał. Warstwę izolującą należy kłaść na uplecioną z gałęzi siatkę. Pokryciem mogą być rozłożyste liście paproci, darń, gałązki jodłowe. Bardzo dobre właściwości izolacyjne mają też papierowe worki po nawozach, podobnie jak plastikowe płachty. Na sam wierzch dachu należy położyć warstwę torfu. Odkrojone, kwadratowe kawałki torfu z grubą warstwą ziemi ułóż na wierzchu dachu. Szpary między balami utkaj gliną i mchem.

KOMINEK
Ze względu na bezpieczeństwo palenisko i kominek muszą być zrobione z cegły lub kamienia. Kominek można umieścić na zewnątrz chaty, z otworem w ścianie na palenisko, jak również w środku – wtedy komin musi przebijać dach. Do budowy kominka użyj zebranych w okolicy kamieni i odłamków skalnych, lub cegieł, które możesz sam uformować z gliny i wysuszyć.

Kamienny kominek.
Najlepiej go wybudować po zewnętrznej stronie ściany szczytowej.