Potrawy z bezkręgowców latających

W przyrodzie owadów jest o wiele więcej niż innych zwierząt, często są też jedynymi mieszkańcami rejonów, w których panują trudne warunki środowiskowe czy klimatyczne. O wiele łatwiej łapać owady niż na przykład ryby. Bezkręgowce niestety są w wielu wypadkach mniej smaczne niż inny pokarm, a z pewnością mniej apetyczne. Aby pozbyć się niemiłego wrażenia, można je kroić lub ucierać na mączkę, a potem dodawać do innych potraw o silnym, przyjemnym smaku.

OWADY LATAJĄCE

Do jedzenia nadaje się wiele latających owadów, jak na przykład ćmy. Najlepsze są jednak pszczoły. Można pożywić się zarówno dorosłymi osobnikami, jak i larwami, a na dodatek mieć miód. Pszczoły jednak są bardzo niebezpieczne – żądlą, zbieraj je więc, gdy nie masz innego wyjścia.

Pszczoły i miód
Zapal wiecheć trawy i potrzymaj w otworze dziupli, aż jej wnętrze napełni się dymem. Zalep otwór i poczekaj przez noc. Rano ostrożnie otwórz dziuplę patykiem, a potem zeskrob martwe pszczoły i plaster miodu.

Owady nocne
Przyczep rogi jasnej szmatki do dwóch gałęzi, za szmatką zawieś latarkę a przed nią postaw miskę z wodą. Ćmy zlecą się do światła, a zatrzymywane przez płótno – pospadają do wody.

PRZYRZĄDZANIE OWADÓW
Usuń żądła pszczół. Wszystkim owadom odetnij skrzydła i nogi. Najwięcej wartości odżywczych mają surowe owady, ale smaczniejsze są ugotowane lub upieczone.

Mielenie owadów
Owady można utrzeć na mączkę używając dwóch kamieni, a potem dodawać do duszonych potraw.

 

OWADY BIEGAJĄCE

Bardzo pożywne są larwy chrząszczy. Można je znaleźć w spróchniałych pniach lub pod korą drzew. Spróchniałe drewno podważaj patykiem.
Gąsienic szuka się na roślinach, którymi się żywią, czasem można znaleźć tam całe kolonie. Uważaj jednak na gąsienice, gdyż niektóre
gatunki mają drażniące włoski, które mogą poparzyć skórę.

1 Do zbierania mrówek czy termitów przygotuj długi, prosty patyk; obierz go z kory, żeby był gładki. Wolno wbij go w mrowisko lub gniazdo termitów. Przysuń pojemnik do mrowiska.

2 Wyciągnij patyk z mrowiska. Termity atakując taki kijek wbijają się w niego. Można je ostrożnie zeskrobać do pojemnika. Przyrządź je jak opisano powyżej.

3. PUŁAPKA NA OWADY

W taką pułapkę łapią się różne owady biegające. Wykop dołek w ziemi na głębokość menażki, wstaw tam naczynie. Wokół dołka ułóż kilka kamyków i połóż na nich kawałek drewna. Szukające cienia owady będą wchodzić pod drewienko i wpadać do naczynia. Można też wlać do naczynia kroplę wody, dodatkową zachętę dla owadów.