Wybór właściwego miejsca na obozowisko

Wiele czynników decyduje o wyborze właściwego miejsca na obozowisko, przede wszystkim jednak należy pamiętać o bezpieczeństwie. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie przewidzieć wszelkich potencjalnych zagrożeń oraz niedogodności danego miejsca, możesz się jednak ustrzec przed złym wyborem poszukując i zakładając biwak, zanim zacznie zmierzchać. Nigdy nie należy żałować czasu na staranny rekonesans. Planując swój dzień licz czas do tyłu, od godziny, gdy zapada zmrok. Co najmniej na godzinę przed zmierzchem namiot lub szałas powinien już stać na swoim miejscu, a jedzenie grzać na ogniu. Na rozbicie biwaku musisz przeznaczyć godzinę i mniej więcej tyle samo na rekonesans i wyszukanie odpowiedniego miejsca. Jeśli więc zaczyna się zmierzchać o szóstej, już o trzeciej powinieneś pomyśleć o biwaku, a o czwartej zakończyć wędrówkę i zacząć szukać miejsca na obozowisko.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

■    Podczas deszczowej pogody wykop wokół namiotu rowek odprowadzający wodę, zabezpieczając się przed zalaniem namiotu. Przy porywistym wietrze przygnieć końce linek napinających namiot ciężkimi kamieniami.

■    Przedmioty, których akurat nie używasz, trzymaj spakowane. Wówczas zawsze będziesz wiedział, gdzie możesz coś znaleźć, a w razie zagrożenia szybko się ewakuować.

■    Nigdy nie trzymaj jedzenia wewnątrz namiotu. Zawieś torbę z pożywieniem mniej więcej trzy metry nad ziemią i około jednego metra od pnia drzewa. Wtedy zwierzęta, takie jak niedźwiedzie czy małpy nie zdołają jej dosięgnąć.

■    Rozpakuj plecak, napraw ubrania i sprzęt, przed ponownym spakowaniem przewietrz wszystkie rzeczy, w tym śpiwór, i wysusz na słońcu.

Suszenie butów
Buty susz zatknięte na wbity w ziemię kij. Zabezpieczysz je w ten sposób przed pełzającymi insektami i innymi zwierzętami, które mogłyby szukać w nich schronienia.

Idealne miejsce
To miejsce położone w pobliżu wody, ale nie zagrożone powodzią; w osłonie zagajników, ale z dala od suchych drzew, które mogłyby się zwalić niszcząc szałas lub namiot. Wybierając je należy zwrócić uwagę, czy nie ma w pobliżu śladów obecności groźnych zwierząt. Najlepiej, gdy jest usytuowane w dolinie, ale nie na jej dnie i w miejscu osłoniętym od wiatrów.

Kierunek wiatru
Musisz spróbować ustalić, skąd w danym miejscu najczęściej wieje wiatr i rozbić namiot tak, by nie był zwrócony wejściem w tę stronę. Latrynę należy wykopać po zawietrznej stronie namiotu. Miejsce na ognisko należy tak usytuować, by dym nie leciał stale w stronę namiotu.

Drzewa
Biwakowanie w pobliżu zagajników ma swoje korzyści, chociażby z powodu obfitości drewna na opał lub budulec.
Powinieneś jednak zwrócić uwagę na suche drzewa czy pojedyncze konary, które mogą spaść na namiot. Drzewa mogą również być schronieniem groźnych zwierząt.

Przełom rzeki
Jeżeli rzeka tworzy zakole, lepiej nie rozbijać się po jego wewnętrznej stronie, gdyż brzeg tam jest zwykle niższy i może zostać zalany. Również z tej strony, w miejscu gdzie rzeka płynie wolniej, gromadzą się osady z naniesionego żwiru, które mogą spowodować zator i być przyczyną powodzi.

Czerpanie wody
Wodę do picia nabieraj zawsze ze strumienia powyżej obozowiska, jak również powyżej miejsca, gdzie piją zwierzęta.

Pranie ubrań
Rób to w dolnym biegu strumienia, poniżej namiotu i miejsc, gdzie myjesz naczynia oraz czerpiesz wodę do picia. Najpierw zmocz brudne ubranie, potem na ziemi natrzyj je mydłem. Płucz w wodzie nabranej do wiaderka, a nie bezpośrednio w strumieniu.

Namiot
Rozbij namiot w takiej odległości od strumienia lub rzeki, by szum wody nie zagłuszał innych odgłosów, na przykład zbliżających się zwierząt. Ustaw go tak, by wejście było osłonięte od wiatru i nie wychodziło na latryny.

Latryna
Wykop latrynę po zawietrznej stronie namiotu, poniżej miejsca, gdzie czerpiesz wodę oraz myjesz naczynia. Sprawdź, czy jest na tyle daleko od strumienia, że nie spowoduje zanieczyszczenia wody.

Ognisko
Dym z ogniska odstrasza owady. Jeśli jednak rozpalisz je zbyt blisko namiotu, może się on zająć ogniem od strzelających w górę iskier i płomieni.

Wybierając miejsce na biwak unikaj terenów podmokłych oraz takich, nad którymi gromadzą się masy zimnego powietrza. Spróbuj wyobrazić sobie cyrkulację powietrza w danym terenie oraz możliwą drogę przepływu wody po ulewnym deszczu lub z topniejących śniegów.