Woda z gleby

Chcąc pozyskać wodę z gleby, należy zbudować kocioł ogrzewany słońcem. Jeśli między dwiema powierzchniami powstanie różnica temperatur, powietrze ogrzeje się i nasyci parą wodną, która skropli się na chłodniejszej powierzchni i spłynie.

Budowa kotła

Wykop w ziemi dół o szerokości około 1 m i głębokości 30 cm. Na dnie ustaw naczynie. Przykryj dół folią, a jej krawędzie przygnieć kamieniami. Obciąż środek folii kamieniem wielkości pięści tak, żeby zwieszała się dokładnie nad naczyniem. Gdy pod wpływem słońca powietrze w dole podgrzeje się, para wodna zacznie osadzać się i skraplać na chłodniejszej powierzchni folii, a potem spływać do naczynia. Taki kocioł bardzo dobrze działa na pustyni zarówno w dzień, jak i w nocy. Nocą powietrze nad dołem schładza się szybciej, dzięki czemu w dole jest wciąż cieplejsze, może więc zachodzić skraplanie na powierzchni folii.

SKRAPLANIE WODY MORSKIEJ

Wodę morską lub mocz można uzdatnić do picia taką samą metodą skraplania, jaką stosuje się pozyskując wodę z gleby. Wodę morską nalej do miski, na środku której postaw kubek. Nad miską rozciągnij kawałek folii i przymocuj do brzegów. Połóż na niej kamień, by obciążył środek. Powietrze w misce pod folią nagrzewa się, dlatego woda morska zacznie parować. Para wodna skrapla się na folii już jako słodka woda i spływa do kubka.