Rozpalanie ogniska

Rozpalanie ogniska, obok zasad udzielania pierwszej pomocy, jest jedną z podstawowych umiejętności pozwalających przetrwać w dzikim terenie. Ta umiejętność odróżnia człowieka od innych stworzeń oraz daje mu nad nimi przewagę. Na początku ogień musi być bardzo mały. Stopniowo płomienie ogarniają coraz grubsze drewno i wówczas ognisko zaczyna płonąć. Należy zawsze mieć suchy opał, gdyż wilgotne drewno pali się źle, a podłożone do niezbyt dobrze rozpalonego ogniska, ugasi go. Konieczny jest też dostęp tlenu, bez którego nie może zachodzić proces spalania; szczególnie ważny przy wzniecaniu ognia. Ognisko można zagasić zasypując je ziemią lub piaskiem, odcinając dopływ tlenu.

SPOSOBY ROZPALANIA

Zapałki
Zapal zapałkę i przyłóż ją do hubki. Trzymaj dotąd, dopóki nie zacznie się tlić. Dorzuć wówczas na wierzch pokruszonych suchych liści lub trawy, a potem drobnych patyczków.

Krzemień i krzesiwo
Ułóż garstkę hubki obok piramidki patyków na rozpałkę. Uderzaj stalowym krzesiwem o krzemień (nie musi to być krzemień naturalny), krzesząc iskry nad hubką. Gdy hubka zacznie się tlić, dmuchaj na nią, by wzniecić płomyczek. Jak zapali się na dobre, wstaw ją pod piramidkę. Uderzaj metalową piłką, która pełni funkcję krzesiwa w krzemień (może nim być pręt ze stopu magnezowego). Staraj się, by iskry spadały na hubkę.

Szkło powiększające
Włóż garstkę hubki do środka ułożonego w piramidkę ogniska. Ustaw przed piramidką szkło powiększające tak, by skupione przez nie promienie słoneczne zbiegały się w środku hubki. Kiedy hubka zacznie się tlić, podmuchaj na nią delikatnie, by wzniecić płomień. Skup promienie słoneczne na hubce za pomocą soczewki.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
■    Upewnij się, czy ogień jest osłonięty od wiatru, ale pamiętaj, że bez dostępu tlenu nie będzie się palił.
■    Miej pod ręką zapas suchego opału.
■    Przed rozpaleniem ogniska zbierz wszystkie potrzebne do tego przedmioty i opał.
■    Zapałki możesz zabezpieczyć przed wilgocią zatapiając ich główki w wosku.

CO UŁATWIA ROZPALENIE
Znanych jest wiele sposobów rozpalenia ogniska oraz są przybory, które to ułatwiają. Poza tradycyjnym krzesiwem i krzemieniem mamy dzisiaj nowoczesne kostki parafinowe oraz drewniane patyczki pokryte łatwo zapalającymi się substancjami chemicznymi. Powinieneś zawsze wybrać najodpowiedniejszy i najłatwiejszy sposób w danych warunkach.

Zapałki wodoodporne
Przed ich użyciem należy zdrapać wosk pokrywający główkę.

Krzemień i krzesiwo
Stalowa piłka zastępuje tu krzesiwo, natomiast tradycyjny, kamienny krzemień -pręt ze stopu magnezowego.

Szkło powiększające
Im większe szkło powiększające, tym lepsze, zwłaszcza przy słabym słońcu.

Wata bawełniana
Bawełniana wata nasączona parafiną doskonale zastępuje przy rozniecaniu ognia naturalną hubkę.

Kostki parafinowe
Służą one do rozpalenia grubszych patyków bez hubki.

Patyczki zapalające
To drewniane wiórki nasączone lub pokryte łatwo palnymi substancjami chemicznymi. Z łatwością można je zapalić zapałką i użyć zamiast hubki.