Pranie i higiena osobista

PRANIE
Częste pranie ubioru powoduje, że nie traci ono swoich właściwości izolacyjnych oraz pozwala zachować higienę osobistą. W gorącym klimacie ubranie trzeba prać codziennie. Dlatego powinno się mieć zawsze dodatkowy komplet odzieży na noc. W chłodnym klimacie tylko skarpety i bielizna wymaga codziennego prania. Ubrania należy reperować, jak tylko zauważy się dziurę lub rozdarcie. Czyste, naprawione ubrania pomagają zachować pewność siebie i dobre samopoczucie w trudnych sytuacjach.

Kiedy trzesz prane ubrania o kamienie uważaj, żeby nie poodrywać guzików i uszkodzić zamków błyskawicznych. Uważaj, by środki chemiczne, których używasz do prania, nie zanieczyściły źródła pitnej wody.

HIGIENA OSOBISTA

Trzymaj wszystkie przybory toaletowe w wodoszczelnym neseserku; nie pogubisz ich, a także dłużej pozostaną czyste. Myjąc się zawieś otwarty neseserek na pobliskiej gałęzi, łatwiej skorzystać z przyborów. Duży ręcznik przydaje się nie tylko do wycierania; w razie potrzeby można go pociąć na mniejsze kawałki i używać ich do różnych celów.

NATURALNE ŚRODKI CZYSZCZĄCE

Liście kasztanowca
Roztarte w cieplej wodzie mogą zastąpić mydło; są również łagodnym środkiem odkażającym.

Truskawka
Rozcierana po zębach skutecznie usuwa kamień nazębny. Zamiast pasty do zębów lub mydlą można też używać drobnych trocin.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
■    Nie dopuść, aby mydliny, resztki jedzenia, odpadki i inne zanieczyszczenia skaziły źródło wody pitnej. Musisz też liczyć się z tym, że chociaż sam pierzesz ubrania i myjesz naczynia poniżej miejsca, skąd czerpiesz wodę do picia, w dół strumienia od Twojego obozowiska mogą biwakować inni ludzie.
■    Nie rozbijaj namiotu długo w jednym miejscu. Jeśli rozłożyłeś się obozem na dłużej, przestaw po pewnym czasie namiot, pozwalając odrosnąć pogniecionej trawie.
■    Nie kalecz drzew i innych roślin bez powodu, ścinaj je tylko wtedy, gdy potrzebujesz materiału do budowy schronienia.
■    Jeśli na obozowisku znajdziesz miejsce po ognisku, wykorzystaj je, zamiast rozpalać ogień w nowym miejscu. Uważaj, by nie zaprószyć ognia i nie spowodować pożaru lasu lub zarośli, zwłaszcza na suchych terenach.
■    Likwidując obozowisko spal wszystkie śmiecie.
■    Opuszczając obozowisko zawsze zasyp latrynę i ognisko oraz zlikwiduj wszelkie ślady swej bytności.

PRZECHOWYWANIE POŻYWIENIA

1    Część ugotowanego posiłku możesz chcieć zjeść później. Należy go wówczas zabezpieczyć przed owadami, czy innymi zwierzętami. Przygotuj do tego prowizoryczny pojemnik z materiału. Wcześniej umieść w jego środku talerz. Talerz z jedzeniem zabezpieczony przed owadami.
2    Związany z obu końców materiał trzeba zawiesić wysoko na gałęzi. Tak przechowywane jedzenie jest krótko świeże. Metalowe puszki można chłodzić, wkopując je w piasek u brzegu strumienia lub rzeki.