Wybór bezpiecznego miejsca na rozbicie obozu i zbudowanie schronienia to jeszcze nie koniec. Chcąc uniknąć wypadków i przykrych niespodzianek należy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wypadek może spowodować źle zabezpieczone ognisko, brak wentylacji w kominku, jak również brud, niedomyte naczynia, czy niezachowanie higieny osobistej. Nigdy nie należy gotować wewnątrz namiotu, gdyż od palnika mogą się błyskawicznie zająć jego ścianki. Poza tym ogień zmniejsza ilość tlenu w namiocie. Nie należy zapominać o wentylacji namiotu czy innego schronienia. Brak lodówek zaś sprzyja zatruciom pokarmowym.
Jeśli zamierzasz spędzić w tym samym miejscu więcej niż jedną noc, powinieneś zadbać o jak najlepsze zabezpieczenie obozowiska. Wypadki często zdarzają się nocą, po ciemku można potknąć się i wpaść do latryny, wejść w żarzące się ognisko, wpaść do rzeki lub zgubić drogę.
Zapobieganie wypadkom
Robiąc plan obozu umieść na nim wszelkie możliwe zabezpieczenia, które zapobiegną nieszczęśliwym wypadkom. Staraj się przewidzieć nawet najbardziej nieprawdopodobne zagrożenia.