Dzienne archiwum: 7 czerwca, 2017

Sposoby łapania ryb

PUŁAPKI WŚRÓD SKAŁ

Pułapka jednostronna
W niewielkich wąwozach zalewanych morską wodą możesz zbudować z głazów luk, który ograniczy pewien obszar. Podczas odpływu ryby nie zdążą uciec z powstałego basenu. Tam gdzie nie ma wysokiego brzegu …

Zastawianie pułapek i sieci na ryby

Wędkę możesz zostawić na noc, ale musisz zajrzeć do niej przed świtem, gdyż większa ryba może zjeść zdobycz. Złapana ryba często się też zrywa, najczęściej razem z haczykiem. Pułapki mogą z powodzeniem pozostawać na miejscu nawet kilka dni. Sieci nie …

Ryby morskie niebezpieczne

Większe ryby występują raczej w głębszych wodach, jednak wiele ryb z niebezpiecznych gaunków patroluje płytkie wody przybrzeżne w poszukiwaniu łatwego żeru. Znane są wypadki porwania bydła czy kąpiących się ludzi przez wygłodniałe rekiny. Drapieżniki wyczuwają zapach krwi i odgłosy szamotaniny, …

Ryby morskie jadalne

Największe ryby morskie zamieszkują głębiny. Bliżej brzegu, na płyciznach, gdzie słońce dociera do dna umożliwiając rozwój roślinności, spotyka się ławice mniejszych ryb. Ryby potrafią przebywać w poszukiwaniu pokarmu wielkie odległości, po drodze część z nich pada łupem drapieżników. Czasami nawet …

Ryby słodkowodne drapieżne

Ryby drapieżne są bardzo agresywne; mogą nawet zjadać mniejsze osobniki własnego gatunku. Wiele i nich ma ostre kolce, które mogą być połączone z torebką zawierającą truciznę. Czasami toksyczny jest również śluz pokrywający skórę ryb; po dotknięciu może wywołać wysypkę, a …

Ryby słodkowodne jadalne

Te gatunki zamieszkują rzeki, strumienie i jeziora, a także ujścia rzek powyżej miejsca, gdzie słodka woda przechodzi w słoną. Wiele z nich odbywa podróże wzdłuż rzek, a inne, jak łososie, wpływają do rzek z morza, aby w słodkich, spokojnych strumieniach …