Techniki poruszania po śniegu i lodzie

Kopny śnieg
Pokonując w grupie pole śnieżne najlepiej iść gęsiego, blisko siebie; wówczas nikt nie zgubi się w śnieżycy, a w razie wypadku szybko można pomóc. Często bywa, że cienka zlodzona warstwa pokrywa kopny śnieg; trzeba stąpać bardzo ostrożnie, można podpierać się czekanem.

Strome zbocza i lodospady
Strome, ośnieżone zbocza i lodospady należy pokonywać bardzo ostrożnie. Niejednokrotnie potrzebny jest sprzęt wspinaczkowy i odpowiednie umiejętności. Trzeba związać się z partnerami liną i asekurować po drodze. Podczas pokonywania przeszkody można pomagać sobie czekanem; służy on też do wyhamowania poślizgu lub asekuracji. Nigdy nie należy przechodzić po lodzie pokrywającym zbiorniki wodne. Jeśli nawet nie ma pod warstwą lodu wody, pozostała tam kilkumetrowa warstwa powietrza. Jeśli stracisz równowagę i upadniesz na stoku pokrytym śniegiem lub lodem, wbij w nie czekan, zmniejszy to szybkość poślizgu.

NARCIARSTWO BIEGOWE
Narty biegowe są długie i wąskie. Ich ślizgi pokrywa się smarem, który umożliwia zarówno zjeżdżanie ze wzniesień, jak i posuwanie krokiem narciarskim, bez ześlizgiwania w dół zbocza. Ruch odbywa się przez odpychanie tylną nartą i wysuwanie przedniej; oprócz tego są inne kroki w narciarstwie biegowym. Taki sposób poruszania się umożliwia przebycie głębokiego, świeżego śniegu, po którym normalne chodzenie byłoby niemożliwe.

Bezszelestne ślizgi
Narciarstwo biegowe to sposób na szybkie i zarazem ciche przemierzanie dzikich, pokrytych śniegiem terenów, często niedostępnych dla piechura.