Ubranie na nietypowe warunki

Ubranie na nietypowe warunki

Ubrania na upały
Ubrania na upalną pogodę muszą być lekkie i dość luźne. Powinny też mieć jasne kolory, które odbijają światło słoneczne i lepiej chronią przed przegrzaniem. Zasada ubierania się na cebulę sprawdza się też w tych warunkach.

Pierwsza warstwa
Trykotowy podkoszulek w jasnym kolorze zakładany na gołe ciało wchłania pot i jest przewiewny.

Druga warstwa
Lekka koszula w upalnym klimacie jest warstwą zewnętrzną.
W wypadku gdy jest wyjątkowo gorąco, na przykład na pustyni, rękawy powinny być opuszczone.

Nakrycie głowy
Kapelusz z szerokim rondem chroni głowę i kark przed słońcem. Otworki wokół kapelusza zapewniają wentylację i chronią przed przegrzaniem głowy.

Warstwa zewnętrzna
Lekka wiatrówka zakładana na koszulę stanowi odzież wierzchnią. Chroni przed wiatrem i nocnym chłodem.

Spodnie
Spodnie nie mogą krępować ruchów; powinny być zrobione z lekkiej przewiewnej tkaniny jak bawełna.

Buty
Lekkie, ale z twardymi podeszwami, by nadawały się do długich marszów.

Ubrania na ulewę

Przemoknięcie w terenie może mieć bardzo poważne konsekwencje. Nieprzemakalny płaszcz czy kombinezon i inne ubrania chroniące przed deszczem należy założyć, jak tylko zaczyna padać i zdjąć natychmiast, gdy przestaje. Impregnowane okrycia nie są najlepszym strojem dla piechura, ponieważ szybko się w nich poci.
Zamiast nich należy wybierać te tkaniny, które „oddychają”. Spodnie ortalionowe należy zakładać tylko wtedy, gdy leje i jednocześnie jest zimno. Dzięki ortalionowym ochraniaczom unikniesz przemoczenia stóp i łydek, nawet jeśli przyjdzie Ci brodzić w strumieniu.

Strój
Nieprzemakalne ubranie powinno zakrywać cale ciało od stóp do głów.

Jeśli zastosujesz się do zasady cebuli, nie powinieneś mieć problemów ze skompletowaniem stroju potrzebnego w każdych warunkach. Wybierając się w teren nie musisz mieć ubrań przeznaczonych do konkretnych warunków klimatycznych. Zakładając kilka warstw odzieży oraz wykorzystując odpowiednie schronienia i ciepło ogniska powinieneś dać sobie radę niemal w każdej sytuacji. Wiatr, zimno, upał, słońce i deszcz to główne zagrożenia, przed którymi powinien chronić nas odpowiedni strój. Niektóre elementy ubioru przystosowane do noszenia w szczególnie skrajnych warunkach, na przykład buty do chodzenia po dżungli, mogą okazać się całkowicie nieprzydatne w normalnym terenie. Większość jednak typów ubrań można wykorzystać wedle własnych potrzeb.

Ubrania na zimno

Przebywając w bardzo niskich temperaturach, wszystkie części ciała muszą być osłonięte, a cały strój powinien składać się z kilku warstw. Należy być przygotowanym, na konieczność zdjęcia jednej lub kilku warstw, albo rozpięcia wierzchniego ubrania, gdy ciało się rozgrzeje. Wilgotne od potu warstwy ubrania tracą właściwości izolujące, co przy niskiej temperaturze powietrza grozi wychłodzeniem.

Nakrycie głowy
Kominiarka nie tylko okrywa głowę, ale i policzki, uszy oraz szyję, dzięki czemu nie traci się ciepła poprzez te zwykle odsłonięte części ciała. Pod kominiarką można nosić czepek, który zabezpiecza dodatkowo przed zimnem.

Pierwsza warstwa
Składa się ona z ciepłego podkoszulka i kalesonów. Powinny być uszyte z tkaniny, która wchłania pot.

Druga warstwa
Bluza lub koszula z kołnierzykiem polo powinna przykrywać szyję tak, żeby można było schować pod nią dół kominiarki. Jej rękawy muszą być na tyle długie, by wchodziły na rękawice.

Trzecia warstwa
Bluza z polaru powinna wchłaniać pot z wewnętrznych warstw oraz utrzymywać warstwę ciepłego powietrza pod spodem.

Wewnętrzne rękawiczki
Pięciopalczaste, chronią skórę przed poparzeniami przy dotykaniu na mrozie różnych przedmiotów i metalowych narzędzi

Spodnie
Umocowane na szelkach sięgają za talię, chroniąc plecy i przód przed zimnem. Mają zamek błyskawiczny. Można nosić same spodnie ocieplane, bądź wkładać je na zwykle spodnie lub kalesony.

Środkowe rękawice
Wełniane rękawice z jednym palcem, zakładane pod rękawice zewnętrzne, a na rękawiczki z pięcioma palcami, wciąż pozwalają chwytać przedmioty, chroniąc zarazem ręce przed odmrożeniem.

Zewnętrzna warstwa
Ocieplany skafander z kapturem to niezbędny element stroju na chłody. Powinien mieć zakładkę na suwak z dodatkowym zapięciem na guziki. Z wierzchu najlepiej jakby był wykonany z syntetycznego materiału, takiego jak goretex.

Buty
Buty na lód i śnieg, takie jakich używają na przykład alpiniści, składają się z plastikowej skorupy zewnętrznej i ocieplanego botka w środku. But musi być na tyle duży, żeby weszła do niego stopa w dwóch skarpetach.

Zewnętrzne rękawice
Zasadę cebuli stosuje się także do rękawic. Zewnętrzne rękawice stanowią trzecią warstwę ochronną, zakładaną na grubsze rękawice wełniane.