Gdy temperatura powietrza utrzymuje się poniżej zera, zbudowanie schronienia ze śniegu lub lodu nie nastręcza większych trudności. Najważniejsza w tym wypadku jest osłona przed wiatrem. Im bowiem silniejszy wiatr, tym zimno staje się bardziej dokuczliwe. Przy temperaturach poniżej 10°C zimno staje się już bardzo dotkliwe i konieczne wówczas jest wzniesienie śnieżnego domku, który ochroni przed wiatrem, a zarazem będzie znakomitą izolacją cieplną. Takie budowle śnieżne mogą mieć różną konstrukcję, od najprostszej – jamy wydrążonej w środku zaspy śnieżnej – po igloo, którego ustawienie zajmuje nieraz kilka godzin. W budowlach służących za schronienie przez dłuższy czas, zimne powietrze może być odprowadzane specjalnym tunelem, dzięki temu, że jest cięższe od ciepłego, a zatem opada w dół. W każdym typie budowli śnieżnej niezwykle ważna jest wentylacja, jej brak może doprowadzić do uduszenia się w niej mieszkańców.
BUDOWA IGLOO
1 Z twardego, mocno sprasowanego śniegu lub lodu wytnij prostopadłościenne bloki piłą do śniegu lub nożem o szerokim ostrzu. Każdy blok powinien mieć około 1 m długości, 40 cm wysokości i 20 cm grubości.
2 Bloki ułóż wokół dziury, która powstała po ich wycięciu. Pierwszą warstwę lodowych cegiełek zetnij tak, by uformowały spiralę, zaczynając od pierwszego, a kończąc na ostatnim. To ułatwi dalszą konstrukcję śnieżnej kopuły.
3 Na pierwszej warstwie układaj drugą, ustawiając bloki na przemian. Podcinaj lodowe cegły, żeby ściany pochylały się do wewnątrz zamykając stopniowo kopułę. Wytnij w lodzie dół, będzie to odprowadzanie zimnego powietrza, a zarazem wejście.
4 Szczytowy blok kopuły powinien być większy, niż otwór, który pozostał do zasłonięcia. Dopiero przy układaniu bloku, należy dociąć go od wewnątrz tak, by idealnie pasował do otworu, szczelnie w ten sposób zamykając kopułę.
5 Ciepłe powietrze unosi się w górę, zimne opada w dół do wykopanej dziury, którą uchodzi na zewnątrz przez tunel wejściowy. Należy zawsze pamiętać o wycięciu w ściankach igloo młotkiem lub czekanem niewielkich otworów wentylacyjnych.
Gotowe igloo
Ciepło z wnętrza igloo nadtapia lodowe ścianki, które ponownie zamarzają; igloo z czasem zamienia się w pokrytą lodowym szkliwem, utwardzoną kopułę.
Należy koniecznie wycięć w ścianie igloo przynajmniej jeden otwór wentylacyjny; uniknie się wówczas zaczadzenia czy uduszenia. We wnętrzu ogrzewanym naszym ciepłem, szybko robi się gorąco, nawet jeśli na dworze panuje siarczysty mróz i szaleje wichura.