10 guider för laget (CBP)

10 guider för laget (CBP)

Central Bank of Ideas skapades med scouter och instruktörer i åtanke, som hela tiden vill öka sina kompetenser och kunskaper. Så jag dök ner i djupet av CBP och gjorde ett val 11 guider, vilket kan vara användbart i teamarbete.

Varje titel är klickbar och omdirigerar omedelbart till en pdf-fil, som kan skrivas ut eller sparas på disk. Koniecznie przejrzyj stronę CBP.zhp.pl, för mer intressanta tutorials, nödvändigt i lagarbete.

Dessutom, intressant material som också kan vara användbart för teamet, Jag inkluderade i inlägget 10 handböcker användbara i vikariearbetet (CBP)

  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2018/08/SYTUACJE-INTYMNE-PORADNIK-W-PRACY-WYCHOWAWCZEJ.pdf Sytuacje intymne w pracy wychowawczej porusza bardzo trudny temat kontaktów między instruktorem i harcerzami. Ger omfattande svar på frågor, kommunicera juridiska aspekter och utse (återkallande?) gränserna för god smak.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2017/10/System-ma%C5%82ych-grup.-Dla-ka%C5%BCdego-zgodnie-z-prawem.pdf Liten grupp system. Dla każdego zgodnie z prawem to zbiór 12 grafik som förklarar hur man arbetar med ersättningssystemet.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2017/06/Poradnik-o-planowaniu-dzialania-wychowawczego_ok-1.pdf Poradnik o planowaniu działania wychowawczego pozwala na spojrzenie na plan pracy z trochę innej strony (den rätta, verkligen). Det ger verktyg och färdigheter som behövs i en scoutinstruktörs pedagogiska arbete.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2017/04/Poradnik-obozowy-Jakub-Wolski.pdf Poradnik obozowy Jakuba Wolskiego to zwięzłe przedstawienie wszystkich etapów w planowaniu obozu. Du hittar allt där, vad du behöver ta hand om, börjar med planering, till omfattningen av dokument och programgenomförande.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2017/04/Planowanie-pracy-dru%C5%BCyny_-S.-Postek.pdf Planowanie pracy drużyny jest kolejnym spojrzeniem na naszą działalność. Den beskriver i detalj alla faktorer som bör beaktas vid planeringen av schemat och verksamheten för vår enhet.
  • cbp.zhp.pl/poradniki/obrzedowosc-w-druzynie-inspiracja-dla-funkcyjnych Ritualer i laget- inspiracja dla funkcyjnych. Cytat powie wszystko: (…) należy zauważyć jak wielka jest wychowawcza rola obrzędowości. Pomaga ona w prowadzeniu drużyny drużynowemu. Den förenar olika människor i olika åldrar till en, binder och identifierar sig med en specifik individ. Man ska inte vara rädd för ritualer, men du måste också komma ihåg, för att inte överdriva. Du kan leka med ritualer, och till och med bli galen, kan leda till detta, att teammedlemmar kommer att älska sitt team för dess individualitet och det, att hon är "så bra", unik - bara en i sitt slag och du kommer inte hitta den andra på samma sätt."
  • cbp.zhp.pl/poradniki/poradnik-organizatora-biwaku/ Poradnik organizatora biwaku. Było już o planowaniu obozu i drużyny. Nu är det dags att campa.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2014/09/zastepow-pages-small.pdf Nic nie zastąpi zastępów to chyba pierwszy współczesny poradnik o zastępach. Oumbärligt även när du vet det, att vikariesystemet är det enda rätta sättet att leda ett lag.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2014/08/wrzesniowe-poruszenie.pdf Wrześniowe poruszenie pozwala na dopracowanie lub po prostu wymyślenie naboru do jednostki, med hänsyn till olika former och metoder för rekryteringskampanjer.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2014/05/Jak-wprowadzi%C4%87-system-zast%C4%99powy-w-dru%C5%BCynie-harcerskiej.pdf Jak wprowadzić system zastępowy w drużynie pomoże drużynowym na takie dostosowanie pracy drużyny, att framgångsrikt införa ett smågruppssystem.