Filetowanie ryb

Po wyciągnięciu ryby z wody ogłusz ją, a potem zabij przecinając kręgosłup u nasady głowy. Rybę trzeba po złowieniu szybko wypatroszyć, przyrządzić i zjeść lub zrobić przetwory na później. W gorącym klimacie nawet krótkotrwałe leżenie ryby w słońcu może spowodować zepsucie, ponieważ jej wilgotna skóra jest idealną pożywką dla bakterii i much. Po usunięciu łuski, ściągnięciu skóry i usunięciu ości mięso ryby nie psuje się już tak szybko. W chłodnym klimacie możesz zostawić zabitą rybę na sześć do dwunastu godzin, wówczas sprawianie jej jest łatwiejsze. Z ości, skóry i głowy ryby gotuje się rosół, o ile sprawiłeś rybę natychmiast po zabiciu. Rosół podobnie jak mięso trzeba trzymać w chłodnym miejscu i zjeść jak najszybciej.

Filetowanie ryby

Filetowanie polega na usunięciu tych części ryby, które najszybciej się psują. Ciało ryby wchłania szkodliwe substancje ze środowiska. Najczęściej odkładają się one w narządach wewnętrznych. Na przykład obecna-w niewielkich ilościach w morzu rtęć magazynowana jest w wątrobie, a zjedzenie skażonej wątroby może mieć tragiczne następstwa, zwłaszcza jeżeli zje się jej dużo. Szkodliwe substancje rzadko gromadzą się w mięśniach ryby.

1 Wielu ryb nie trzeba przed przyrządzeniem obierać ze skóry. Zawsze jednak należy usunąć łuski. Zeskrobuj je nożem, ostrzem od siebie, zaczynając od ogona, kończąc przy głowie.

2 Wbij koniec ostrego noża w odbyt ryby i otwórz brzuch; uważaj, aby nie naruszyć wnętrzności. Nie uszkodź mięśni ogona.

3 Delikatnie wyjmij wnętrzności. Rozłóż rybę i sprawdź, czy nic nie zostało. Pozostaw ikrę lub mlecz, gdyż są jadalne. Umyj starannie rybę, z wierzchu i w środku.

4 Obetnij głowę, koniec ogona i płetwy. Rozłóż rybę płasko i podważ czubkiem noża kręgosłup. Podziel rybę na dwie połowy, usuń ości. Łatwiej to zrobić po ugotowaniu.

5 Czubkiem noża oddziel górny koniec kręgosłupa. Potem powoli odrywaj go od mięsa.

ŚCIĄGANIE SKÓRY

Nie ze wszystkich gatunków ryb trzeba ściągać skórę przed przyrządzeniem, szczególnie z małych. Niektóre jednak wydzielają drażniący lub trujący śluz. Inne, jak sumy czy rekiny, mają bardzo twardą skórę. Dlatego przed jedzeniem powinno się jednak zdjąć skórę.

Ściąganie skóry z ryby – Oddziel skórę od mięsa. Jedną ręką złap za brzeg skóry, drugą odetnij mięso podważając nożem.