10 oppaat joukkueelle (CBP)

10 oppaat joukkueelle (CBP)

Ideoiden keskuspankki luotiin partiolaisia ​​ja ohjaajia ajatellen, jotka haluavat jatkuvasti lisätä osaamistaan ​​ja osaamistaan. Joten sukelsin CBP:n syvyyksiin ja tein valinnan 11 oppaita, joista voi olla hyötyä ryhmätyössä.

Jokainen otsikko on klikattavissa ja ohjaa välittömästi pdf-tiedostoon, joka voidaan tulostaa tai tallentaa levylle. Koniecznie przejrzyj stronę CBP.zhp.pl, kiinnostavampia opetusohjelmia varten, tarvitaan tiimityössä.

Lisäksi, mielenkiintoisia materiaaleja, joista voi olla hyötyä myös tiimille, sisällytin merkintään 10 sijaisen työssä hyödyllisiä käsikirjoja (CBP)

  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2018/08/SYTUACJE-INTYMNE-PORADNIK-W-PRACY-WYCHOWAWCZEJ.pdf Sytuacje intymne w pracy wychowawczej porusza bardzo trudny temat kontaktów między instruktorem i harcerzami. Tarjoaa kattavat vastaukset kysymyksiin, oikeudellisista näkökohdista tiedottaminen ja nimeäminen (muistaa?) hyvän maun rajat.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2017/10/System-ma%C5%82ych-grup.-Dla-ka%C5%BCdego-zgodnie-z-prawem.pdf Pienryhmäjärjestelmä. Dla każdego zgodnie z prawem to zbiór 12 grafiikka, joka selittää, miten korvaavan järjestelmän kanssa käytetään.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2017/06/Poradnik-o-planowaniu-dzialania-wychowawczego_ok-1.pdf Poradnik o planowaniu działania wychowawczego pozwala na spojrzenie na plan pracy z trochę innej strony (oikea, Todella). Se antaa partioohjaajan koulutustyössä tarvittavat työkalut ja taidot.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2017/04/Poradnik-obozowy-Jakub-Wolski.pdf Poradnik obozowy Jakuba Wolskiego to zwięzłe przedstawienie wszystkich etapów w planowaniu obozu. Löydät kaiken sieltä, mistä sinun täytyy huolehtia, suunnittelusta alkaen, asiakirjojen laajuuteen ja ohjelman toteuttamiseen.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2017/04/Planowanie-pracy-dru%C5%BCyny_-S.-Postek.pdf Planowanie pracy drużyny jest kolejnym spojrzeniem na naszą działalność. Siinä kuvataan yksityiskohtaisesti kaikki tekijät, jotka tulee ottaa huomioon yksikkömme aikataulua ja toimintaa suunniteltaessa.
  • cbp.zhp.pl/poradniki/obrzedowosc-w-druzynie-inspiracja-dla-funkcyjnych Rituaalit joukkueessa- inspiracja dla funkcyjnych. Cytat powie wszystko: (…) należy zauważyć jak wielka jest wychowawcza rola obrzędowości. Pomaga ona w prowadzeniu drużyny drużynowemu. Se yhdistää eri-ikäisiä ihmisiä yhdeksi, sitoo ja samaistuu tiettyyn yksilöön. Rituaaleja ei pidä pelätä, mutta pitää myös muistaa, jotta ei liioitella. Voit leikkiä rituaaleilla, ja jopa hulluksi, voi johtaa tähän, että tiimin jäsenet rakastavat joukkuettaan sen yksilöllisyyden ja sen vuoksi, että hän on "niin mahtava", ainutlaatuinen - vain ainutlaatuinen, etkä löydä toista samanlaista."
  • cbp.zhp.pl/poradniki/poradnik-organizatora-biwaku/ Poradnik organizatora biwaku. Było już o planowaniu obozu i drużyny. Nyt on aika lähteä telttailemaan.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2014/09/zastepow-pages-small.pdf Nic nie zastąpi zastępów to chyba pierwszy współczesny poradnik o zastępach. Välttämätön, vaikka sen tietäisikin, että korvikejärjestelmä on ainoa oikea tapa johtaa joukkuetta.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2014/08/wrzesniowe-poruszenie.pdf Wrześniowe poruszenie pozwala na dopracowanie lub po prostu wymyślenie naboru do jednostki, ottamalla huomioon erilaiset rekrytointikampanjoiden muodot ja menetelmät.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2014/05/Jak-wprowadzi%C4%87-system-zast%C4%99powy-w-dru%C5%BCynie-harcerskiej.pdf Jak wprowadzić system zastępowy w drużynie pomoże drużynowym na takie dostosowanie pracy drużyny, onnistuneesti ottaa käyttöön pienryhmäjärjestelmä.