10 guider til holdet (CBP)

10 guider til holdet (CBP)

Central Bank of Ideas blev oprettet med spejdere og instruktører i tankerne, som konstant ønsker at øge deres kompetencer og viden. Så jeg dykkede ned i dybden af ​​CBP og traf et valg 11 guider, som kan være nyttige i teamarbejde.

Hver titel er klikbar og omdirigerer straks til en pdf-fil, som kan udskrives eller gemmes på disk. Koniecznie przejrzyj stronę CBP.zhp.pl, for mere interessante tutorials, nødvendigt i teamarbejde.

Derudover, interessante materialer, der også kan være nyttige for teamet, Jeg inkluderede i posten 10 håndbøger nyttige i vikarens arbejde (CBP)

  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2018/08/SYTUACJE-INTYMNE-PORADNIK-W-PRACY-WYCHOWAWCZEJ.pdf Sytuacje intymne w pracy wychowawczej porusza bardzo trudny temat kontaktów między instruktorem i harcerzami. Giver omfattende svar på spørgsmål, kommunikere juridiske aspekter og udpege (tilbagekaldelse?) grænserne for god smag.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2017/10/System-ma%C5%82ych-grup.-Dla-ka%C5%BCdego-zgodnie-z-prawem.pdf Lille gruppe system. Dla każdego zgodnie z prawem to zbiór 12 grafik, der forklarer, hvordan man arbejder med erstatningssystemet.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2017/06/Poradnik-o-planowaniu-dzialania-wychowawczego_ok-1.pdf Poradnik o planowaniu działania wychowawczego pozwala na spojrzenie na plan pracy z trochę innej strony (den rigtige, virkelig). Det giver værktøjer og færdigheder, der er nødvendige i en spejderinstruktørs pædagogiske arbejde.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2017/04/Poradnik-obozowy-Jakub-Wolski.pdf Poradnik obozowy Jakuba Wolskiego to zwięzłe przedstawienie wszystkich etapów w planowaniu obozu. Du finder det hele der, hvad du skal passe på, starter med planlægning, til omfanget af dokumenter og programimplementering.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2017/04/Planowanie-pracy-dru%C5%BCyny_-S.-Postek.pdf Planowanie pracy drużyny jest kolejnym spojrzeniem na naszą działalność. Den beskriver detaljeret alle de faktorer, der skal tages i betragtning ved planlægningen af ​​vores enheds tidsplan og aktiviteter.
  • cbp.zhp.pl/poradniki/obrzedowosc-w-druzynie-inspiracja-dla-funkcyjnych Ritualer i teamet- inspiracja dla funkcyjnych. Cytat powie wszystko: (…) należy zauważyć jak wielka jest wychowawcza rola obrzędowości. Pomaga ona w prowadzeniu drużyny drużynowemu. Det forener forskellige mennesker i forskellige aldre til én, binder og identificerer sig med en bestemt person. Man skal ikke være bange for ritualer, men du skal også huske, for ikke at overdrive det. Du kan lege med ritualer, og endda gå amok, kan føre til dette, at teammedlemmer vil elske deres team for dets individualitet og det, at hun er "så fantastisk", unik - bare en af ​​slagsen, og du vil ikke finde den anden ens."
  • cbp.zhp.pl/poradniki/poradnik-organizatora-biwaku/ Poradnik organizatora biwaku. Było już o planowaniu obozu i drużyny. Nu er det tid til at tage på camping.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2014/09/zastepow-pages-small.pdf Nic nie zastąpi zastępów to chyba pierwszy współczesny poradnik o zastępach. Uundværlig selv når du ved det, at vikarsystemet er den eneste rigtige måde at lede et hold på.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2014/08/wrzesniowe-poruszenie.pdf Wrześniowe poruszenie pozwala na dopracowanie lub po prostu wymyślenie naboru do jednostki, under hensyntagen til forskellige former og metoder for rekrutteringskampagner.
  • cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2014/05/Jak-wprowadzi%C4%87-system-zast%C4%99powy-w-dru%C5%BCynie-harcerskiej.pdf Jak wprowadzić system zastępowy w drużynie pomoże drużynowym na takie dostosowanie pracy drużyny, med succes at indføre et lille gruppesystem.