1 Zetnij dwa proste, mocne kije o długości co najmniej 2 metrów. Wyrównaj je od wewnętrznej strony, obcinając sęczki i gałązki nożem.
2 Przywiąż patyki do kijów w …
Jeśli już zapadła decyzja o wyprawie, należy zacząć przygotowania. Sprzęt i inne potrzebne przedmioty powinny być odpowiednio wcześniej umyte, naprawione i spakowane. Teren, przez który będzie prowadził szlak, rozpoznany oraz sporządzony możliwie dokładny plan wyprawy. Należy pamiętać o zgromadzeniu zapasów …
Wiele mądrości ludowych dotyczących pogody wynika z wieloletnich obserwacji i ma racjonalne uzasadnienia, jak choćby te, które mówią o czerwonym wschodzie słońca czy księżycu w otoczce jako zapowiedziach zmiany pogody. Oprócz zjawisk na niebie i naturalnych fenomenów, takich jak tęcza, …
Pogoda to zespół zjawisk atmosferycznych, które zachodzą w określonym miejscu i czasie. Tym różni się od klimatu, który na stałe określa zjawiska na danym obszarze, że dotyczy tylko określonego momentu. Lokalne zmiany pogody wywołane są różnicami ciśnienia powietrza oraz temperatury. …
Orientacja w terenie wymaga przede wszystkim umiejętności posługiwania się mapą i kompasem. Służą one do wytyczenia najkrótszej, a zarazem najbezpieczniejszej drogi w zróżnicowanym terenie. Na lądzie nie sposób tak precyzyjnie określić drogi, jak na morzu. Tam można wyznaczyć prosty kurs, …
1 Na kartce papieru wykreśl prostokątną siatkę o oczkach odpowiadających jednemu kilometrowi kwadratowemu powierzchni terenu. Na środku narysuj krzyżyk oznaczający Twoją pozycję.
2 Znajdź dogodny punkt obserwacyjny. Wyznacz kompasem azymut, określający kierunek charakterystycznego punktu na horyzoncie. Oszacuj odległość …
Posługiwanie się GPS – em
GPS, czyli Global Positioning System radykalnie zmienił metody nawigacji morskiej i lotniczej oraz sposoby określania położenia w terenie. System wykorzystuje sztuczne satelity krążące po orbicie okołoziemskiej, które przesyłają sygnały radiowe na Ziemię. Posługując się specjalnym …
Prawie niemożliwa jest sytuacja, w której nie wiemy, gdzie jesteśmy. Nawet ocalałe ofiary katastrofy lotniczej wiedzą przynajmniej nad jakim krajem bądź okolicą leciały. Określanie położenia polega więc na stopniowym zawężaniu prawdopodobnego terenu pobytu, aż do odnalezienia konkretnego punktu na mapie …